Dini Bilgiler

Zekat Nasıl Bir İbadettir?

Zekatın kelime anlamı; temizle, arınma, çoğalma ve berekettir. Terim anlamı ise; ”dinen zengin sayılan Müslümanın, malının bir kısmını, emredilen yerlere Allah rızası için vermesidir.”
İslam dininin beş temel esasından birisi alan zekat, Peygamber Efendimizin (s.a.v) hicretinin ikinci yılı Şevval ayında farz kılınmıştır.
Allah Teala, Kur’an-ı Kerim’ deki pek çok ayette zekatı namaz ibadetiyle ile birlikte zikretmiştir. Mesala Kur’an-ı Kerim’de ”Namazı kılın, zekatı verin…” ve ”… Kendilerine; hayırlı işler yapmayı, namaz kılmayı, zekat vermeyi vahyettik.” buyrulmuştur.
Resulullah Efendimiz de (s.a.v.): ”İslam, beş temel üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka ilah olmadığına, Muhammed’in (s.a.v.) Allah’ın Rasulü olduğuna şahadet etmek,namaz kılmak, zekat vermek, haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak” diyerek İslam’ın şartlarını açıklamıştır.
NOT: Zekat, yapılıp yapılmaması kişinin isteğine bırakılmış bir yardım değil, fakirin hakkı ve zenginin yerine getirmesi gereken mecburi bir görevdir. Kur’an-ı Kerim’de bu husus şu şekilde belirtilmiştir: ”Onların mallarında muhtaç ve yoksullar için bir hak vardır” (Zariyat suresi 19. ayet)
Bu nedenledir ki, Hz. Ebu Bekir (r.a), halife seçildiği zaman zekat vermeyenlerle savaşmıştır.
Zekat malı bir ibadet olup, hür, akıllı, ergin ve zengin olan her Müslümana farzdır. Zekatı hafife almak veya farz olduğunu inkar etmek kişinin dinden  çıkmasına sebep olur. Farz olduğuna inandığı halde özürsüz vermeyen kimse ise günahkar olur.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı