Namaz

Yatsı Namazının Fazileti

Namaz ibadettir. Ve ibadet dinin direğidir.
Her namazın bir güzelliği, özelliği bulunmaktadır. Her birinin sevabı farklıdır ve hepsi “namaz dinin direğidir” kavramından dolayı önemlidir. Fakat bazı ibadetlerde olduğu gibi namazlar arasında da fazileti ve önemi ayrı olan namazlar vardır. Bunlar Cuma namazı,sabah namazı, yatsı namazı gibi..
Yüce ve kutsal kitabımız Kuranı Kerimde namazla ilgili birçok önemli ayetler bulunmaktadır. Birini paylaşacak olursak; “ Essalâtu hayrun mine’n-nevm”( namaz uykudan daha hayırlıdır) –ki bu cümle sabah ezanında da söylenmektedir- ayeti namazın önemi üzerinde durmaktadır.
Gün içinde kılınan beş vakit namazlar arasında da ayrı bir fazilet vardır. Ayetlerde ve hadislerde belirtildiği üzere en faziletli namazlar yatsı ve sabah namazıdır. Şimdi yatsı namazının fazileti üzerinde ayetler eşliğinde durmaya çalışacağız.
Sabah ve yatsı namazları tam uyku vaktine denk geldiği için yüce Allah yarattığı kullarının en çok sevdiği ibadet olan namazları uykularını feda ederek yerine getirmesinden ayrı bir hoşnut olmaktadır. Aşağıdaki peygamber efendimizin Ebu hüreyre (r.a) belirdiği gibi yüce Allah uykuyu bölüp namaz ibadeti yapan kullarını onurlandırmaktadır.
“insanlar yatsı namazı ve sabah namazının fazilet ve sevabını bilselerdi, emekleyerek dahi olsa mutlaka camiye cemaate giderlerdi” Diğer bir hadis ise “ münafıklara sabah ve yatsı namazından daha ağır gelen hiçbir namaz yoktur. Buyurmaktadır.
Bunları açıklamak gerekirse; sabah ve yatsı namazları zor olan namazlardır. Çünkü sabah namazında uykudan uyanmak büyük zahmet ister ve yatsı namazında da uykuya kapılmamak güçlü bir iradeye sahip gerçek müminlere has bir özelliktir. Beş vakit namazların farzının hepsinin cemaatle kılınması belirtilse de sabah ve yatsı namazının farzının cemaatle kılınmasının ayrı bir önemi olmaktadır. Bu vakitlerde uykuya kapılmayıp büyük bir azim gösterip cemaatle namaz kılmak faziletin daha üstün sevabın daha fazla olmasının başlıca nedenlerindendir. Yatsı namazının bu özelliği müminlerle münafığın, ihlâs sahibi olanlarla nifak alameti taşıyanları ayırt etmekte son derece başarılıdır.
Hz Osman (ra) ın efendimiz hazretlerinin şöyle buyurduğunu belirtmektedir: “Kim ki yatsı namazını cemaatle kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibidir. Üstüne sabah namazını cemaatle kılan kimse ise bütün geceyi namaz kılmış gibi geçirmektedir” buyurmaktadır. Yine Kuranı Kerimde beş vakit namazın önemi hakkındaki ayeti kerimlerden birinde şöyle buyurmaktadır: “Gündüzün iki ucunda ve gecenin gündüze yakın vakitlerinde namaz kıl. Zira böyle güzel iyilikler kötülükleri uzaklaştırır.”( hüd suresi)]
Buradan da anlaşılacağı gibi yatsı namazı ve sabah namazının faziletinde ayrı bir sevap bulunmaktadır. Özelliklede yatsı namazının cemaatle kılınmasında ayrı bir faziletin olduğu dile getirilmiştir. Kılınan namaz en fazla yarım saati alsa da sevabının gece yarısına kadar namaz kılıp ibadet etmeye denk geldiğini anlamaktayız.Ve yatsı namazını kılan kimsenin kötülüklerden uzaklaşacağı bildirilmektedir.
Yatsı ve sabah namazı ile ilgili efendimiz (s.a.v) hazretlerinin söylediği bir başka hadise bakacak olursak; “ münafık kimseye sabah ve yatsı namazından daha ağır gelen başka bir namaz yoktur. Eğer ki bu iki namazın faziletini bilseler sürünerek de olsa camiye cemaate gelirler” buyurmaktadır. Bir başka hadisinde ise ; “yatsı ve sabah namazına münafıklar devam edemez “ buyurmuştur.
Hadislerden ve ayetlerden anlaşılacağı gibi zor olan ibadetlerin sevabının ve faziletinin de çok olacağı anlaşılmaktadır. Yüce Allah taklidi iman etmeyip hakiki iman edenlerin imanlarının karşılığında çok büyük fazilet ve sevap olduğunu müjdelemektedir.
Son söz olarak , yüce Allah hiç kimseye yapamayacağı bir şey istememektedir.Bununla mukabil iman edenlerin imanının taklidi mi hakiki iman mı olduğunu görmesi için onları bazı durumlarda sınamaktadır.Kaldı ki yatsı ve sabah namazları da bunlardan bazılarıdır..

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı