Namaz

Yatsı Namazı Kaç Rekattır Nasıl Kılınır

Sevgili Kardeşlerim Yatsı Namazı Nasıl Kılınır Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz Hepsini Yazalım.Anlatım Uzun Gelebilir Fakat Pratik Yaparak 5 Dakikada Kılabilecek Şekle Gelirsiniz.

Yatsı Namazı Toplamda 13 Rekattır. İlk 4 Rekat Sünnet, Sonra 4 Rekat Farz, Sonra 2 Rekat Son Sünnet ve En Son Olarakta 3 Rekat Vitir Namazı Kılarız(Salatı- Vitir).

Yatsı Namazını Nasıl Kılacağınızı Öğrenmeden Öncelik Olarak Websitemizde Bulunan Sabah, Öğle, İkindi ve Akşam Namazlarına Göz Atmalısınız, Söylediğim Namazlara Göz Atmazsanız Yatsı Namazı Karışık Gelecektir.

Yatsı Namazının İlk 4 Sünneti Niyet Ettim Allah Rızası İçin Yatsı Namazımın 4 Rekat Sünnetini Kılmaya Diyerek Niyet Ettikten Sonra İkindi Namazının 4 Rekat sünneti Gibi Kılınır.Daha Önce İkindi Namazı Sünnetini Açıklamıştık.

Yatsı Namazının Farzını Kılarken Niyet Ederiz Ve Tıpkı Öğle Namazının Farzını Kıldığınız gibi Kılarız. Açıklaması Yapılmıştı.

Yatsı Namazının 2 Rekat Son Sünnetini Tıpkı Akşam Namazının 2 Rekat Sünneti Gibi Kılarız, Açıklama Yapmıştık.

Son Olarak Vitir Namazı Kalıyor Vitir Namazını kılmak Vacibtir.Detaylı Şekilde Anlatalım vitir Namazında Diğer Namazlardan Farklı Şekiller Var.

Niyet Ettim Allahım 3 Rekat vitir Namazımı Kılmaya Deriz.

İftitah Tekbirini Alır ve Sübhaneke , Fatiha, Asr Sureleriniz Okuruz.

Sureler Bittikten Sonra Rükuya Varır Ve Tamamen Kalkarız Daha Sonra Secdeye gideriz.Secdelerimiz Yaptıktan Sonra İkinci Rekata Kalkarız Fatiha Suresi Ve Kevser Suresini Okuruz.Rükuya Varırız.Rüku Tesbihini Yaptıktan Sonra Tamamen Kalkıp Allahu Ekber Diyerek Secdeye Kapanırız.2 Kere Secdemizi Yaptıktan Sonra oturur,Ettehiyatüyü Okuruz Daha Sonra Kalkar ve Fatiha, İhlas Surelerini Okuruz.Dikkat Burası Önemli, Sonra Tekrar İftitah Tekbiri Alırız Ve Kunut Dualarını okuruz.Dualar Bitince Rükuya Varırız.Rüku Tesbihini Yaptıktan Sonra Tamamen kalkar ve Allahu Ekber Diyerek Secdeye Gideriz.2 Kere Secdemizi Yaptıktan Sonra Oturur ve Ettehiyyatü, Allahümeleri ve Rabbena Dualarını Okuruz.Dualar bitince İlk Önce Sağa Sonra Sola Selam Vererek Yatsı Namazının Tüm Kılınması Gereken Rekatlarını Tamamlamış Oluruz.

Not:

İftitah Tekbirinde Niyet Ederiz.

iftitah tekbiri

Rükuya Varınca 3 Kez Sübhane Rabbiyel Aziym Deriz.

Secdeye Varınca 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Deriz.Secdeye Her Rekatta 2 kere Varılır.

Namaz Bitince İlk Önce Sağa Sonra Sol’a Selam Vermek

namazda sola selam vermek

Söylemiş Olduğumuz Size Yabancı Gelen Kelimeler Örnek Resimleri İle Anlatılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı