Dini Bilgiler

Şevval Orucu ve Faziletleri

 On bir ayın sultanı olarak anılan mübarek ramazan ayı tamamlandı ve ardından Ramazan(şeker) Bayramı kutlanır. Oruç tutulan ve Müslüman aleminin en önemli zamanı olan bu ay, hicri takvimdeki adıyla anılmaktadır. Ay sonunda bayram kutlanır. Hicri takvimin düzeni gereği Ramazan Bayramı Şevval ayının ilk üç gününe denk gelir.

            Şevval ayında, eski gelenekler gereği şevval orucu tutulduğu bilinmektedir. Bu sevap dolu gelenek için din bilginleri bir sahih hadisi kaynak göstermektedir. Peygamber efendimizin (Hz. Muhammed S.A.V) “Kim Ramazan Ayını Oruç Tutarak Geçirir ve Şevval Ayında 6 Gün oruç Tutarsa, Tüm Sene Oruç Tutmuş Sayılır.” dediği rivayet edilmektedir. Bu durumda bu muhteşem müjde için ilk olarak, ramazan ayını tam olarak oruç tutarak geçirmek şarttır. Müslümanların akıllarına takın en önemli durum ise kaza oruçları ile şevval ayında tutulan oruç arasındaki ince farkın açıklığa kavuşmasıdır. Sözüne güvenilen din alimlerinin ilk tavsiyesi, önce ramazan oruçlarının kazalarına niyet edip onları tamamlamak. Sonra şevval orucu tutmak yönündedir. Ayrıca 6 günlük bu sevap hareketinin art arda olması gerekmemektedir. Şevval ayın içerisinde farklı günlerde tutulabileceği ve istenir ise kaza oruçları ile bir arada tutulabileceği de söylemektir. Aslında hem alimlerin görüşü hem de akıl yürütülmesi ile alınabilecek en doğru karar. Önce farz olanı yerine getirmektir.

            Şevval orucu kadar bu ay da kılınacak nafile namazlarının da sünnete uygun olarak yapıldığı, alimler tarafından bildirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı