Sabah Namazı Nasıl Kılınır ? Resimli Anlatım

yorumsuz
1.333 okunma

Sabah Namazının Kılınışı Hakkında Bilgi Verelim. Nasıl Kılınır Kaç Rekattır Açıklama Yapalım.

Sabah Namazı Kılınırken İlk Önce 2 Rekat Sünnet Sonra 2 Rekat Farz Kılınır.

İlk 2 Rekat Sünneti Nasıl Kılarız Anlatalım.

Abdestimizi Alıp Güzelce Temizlendikten Sonra;

Kıbleye Döneriz Ve Niyet Ettim Allah Rızası İçin Sabah Namazımın 2 Rekat Sünnetini Kılmaya Deriz.

Sonrasında Baş Parmaklarımızın Uçları Kulak Memelerimizi Değecek Şekilde Allahu Ekber Diyerek Sağ Elimizin Avucunu Sol Elimizin Üstüne Koyup Bağlarız.

selam vermek

Sübhaneke, Fatiha ve Kevser Suresini Okuyarak Amin Deriz.

Sonrasında Rükuya Vararak Üç Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Dedikten Sonra Semiallahü Limen Hamideh Diyerek Tekrar Doğruluruz.Bu Sırada Rabbena Lekel Hamd Dedikten Sonra Allahu Ekber Diyerek Secdeye Varılır.secdede İken 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala dedikten Allahuekber Diyerek Oturulur, Tekrar Allahu Ekber Diyerek Secdeye gidildiğinde Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Tamamen Ayağa kalkılır Ayakta İken Fatiha Suresi, İhlas Suresini Okuduktan Sonra Rükuya varılır 3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym dedikten Sonra Semiallahü Limen Hamideh Diyerek Tam Ayakta Pozisyonu Alınır Rabbena Lekel Hamd Dedikten Sonra AllahuEkber Dedikten Sonra Secdeye gidilerek Sübhane Rabbiyel Ala Deriz.Sonrasında Oturarak Tekrar Allahu Ekber Diyerek Secdeye Varırız Ve 3 Kere Daha Sübhane Raabiyel Ala Diyerek Doğrulur Otururuz.

secde

Bu Esnada İken okunacak Sureler Ettehiyyatü, Allahüme Salli Barik ve Rabbena okunur.

Dua Ve Sureleri Okuduktan Sonra Esselamü Aleyküm Ve Rahmetüllah Diyerek yüzümüzü Sağ Tarafa Çevirip omuz Kısmına Bakarız.

Sonrasında İse Kafamızı Sol Tarafa Çevirerek Esselamü Aleyküm Ve Rahmetüllah Diyerek Selamımızı Vermiş Oluruz.

Sonra Allahümme Entesselamü Ve Min Kesselam Tebarekte Ya Zel Celali Vela İkram Diyerek Sabah Namazımızın 2 Rekat Sünnetini Kılmış oluruz.

SABAH NAMAZININ 2 REKAT FARZI :

Sabah Namazının Sünnetinde olduğu Gibi Niyet Ettim Allah Rızası İçin Sabah Namazımın 2 Rekat Farzını Kılmaya Diye Niyet Edilir.

Niyeti bitirdikten Sonra Allahu Ekber Diyerek Namaz Durulur. Bu Sırada Sübhaneke Fatiha Ve Felak Suresi okunur.

Sonrasında Rükuya Vararak Sübhane Rabbbiyel Aziym Deriz Kalkarken Semiallahü Limen Hamideh diyerek Doğruluruz.

Rabbena Lekel Hamd Dedikten Sonra Allahuekber Diyerek Secdeye Varılır Secdede İken 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Allahuekber Diyerek Tamamen Ayağa Kalkarım.

namazda kıyam

Ayaktayken Besmele Çekerek Fatiha, Nas Suresi Okunur ve AllahüEkber Diyerek rükuya Varılır.3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Dedikten Sonra Semiallahü Limen Hamideh Der Ayağa Kalkarım Rabbena Lekel Hamd Sonra Allahuekber Diyerek Secdeye Kapanılır.3 kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Allahu Ekber Diyerek Oturuş Vaziyeti ALınır.Otururken Ettehiyyatü, Allahüm Salli, Barik Ve Rabbena Dualarını okurum.

Dualar bittikten Sonra Kafamızı Sağ Tarafa Çevirerek Esselamü Aleyküm Ve Rahmetüllah deriz Sonrasındada Kafamızı Sol Tarafa Çevirirken Esselamü Aleyküm Ve Rahmetüllah Deriz Selam Vermiş oluruz.

En Son Olarak Allahümme Entesselamü Ve Min Kesselam Tebarekte Ya Zel Celali Vela İkram Diyerek Sabah Namazımızın 2 Rekat Farzınıda bitirmiş oluruz.

Sevgili Müslümanlar Rüku, Kıyam (Ayakta Durmak), Ve Secdeye Kapanmak gibi Kelimeler Geçti Namazımızın İçinde Bilmeyen Kardeşlerim İçin Resimlerini Aşağıda Yazılı olarak Paylaştım.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Aralık 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın