Peygamberimizin Sünnetleri ve Sağlığa Faydaları

Dini Bilgiler 04 Temmuz 2017 - 01:36
369 okunma

Peygamberimizin Sünnetleri ve Sağlığımıza Faydaları

Sünnetin anlamı  sözlükte “yol, kanun, gidiş,prensip “ demektir. Terim anlamına bakacak olursak fahr-i kainat efendimizin her bir tavır, eylem, veyahut tavsiye ettiği her söz sünnet olarak değerlendirilir. Efendimizin(s.a.v) sünnetlerini uygularken bunu sünnet olduğunu düşünerek yapmak kişiye sünnet sevabı kazandırır farkında olmadan efendimizin hayatını taklit edebiliriz ama ancak onun yaptığını düşündüğümüz vakit  yapılan hareketleri sünnet sevabıyla bereketlendirmiş oluruz.Peki sünnetin sağlığımıza ne gibi faydaları vardır? Bu makalede günlük hayatta en sık kullandığımız beş sünneti ve bilimsel faydasını aktaracağız.

Suyu Üç Yudumda İçmek

En sık duyduğumuz sünnetin başında suyu üç yudumda içmek gelir. Bu sünneti her gün yerine getirebiliriz. Peygamber efendimizin suyu üç yudumda içtiğine buharide rastlamaktayız. Bununla ilgili ayet-i kerimeler ise şöyledir:

“Suyu Devenin içtiği gibi bir nefeste içmeyin. İki veya üç nefeste

( dinlenerek) için. Bir şey içeceğiniz zaman besmele çekin; içtikten sonrada “ elhamdülillah” deyin!”

Burada en dikkat edilmesi gereken konu suyun yavaş içilmesidir çünkü; Vücudumuzu harika bir fabrika gibi yaratan rabbimiz suyun yavaş inmesi halinde suyu ihtiyaç duyulan yere sevk eder, fakat çok fazla ve hızlıca içilen su vücut dengesini bozar ve vazifesini tam olarak gerçekleştiremez bu da sağlığımızı olumsuz etkiler.

Banyodan Sonra Ayaklara Soğuk Su Dökmek

Peygamber efendimizin(s.a.v) bu sünneti çok fazla duyulmamış olsa da günlük hayatımızda banyodan sonra rahatlıkla uygulayabileceğimiz sünnetlerin başında geliyor hadis şerifte ; “Hamamdan çıktıktan sonra ayaklara dökülen soğuk su  baş ağrısını giderir” diye nakledilmiştir. Tıp dünyasında yansımasına bakıldığı zaman fahr-i kainat efendimizin ümmetine çok faydalı bir sünneti daha miras bıraktığını görmekteyiz şöyle ki  ; Sıcak su ile banyo yapıldığında kan ayaklarda ve bacaklarda çoğalarak beyne giden kanın azalmasına sebep olur. Banyo yaptıktan hemen sonra ayaklara soğuk su dökmek kanın beyne daha kolay ve hızlı gitmesini sağlayacaktır. Bunu yaptığımız sürece vücudumuz rahatlar ve eğer baş ağrımız varsa bu sayede o ağrıdan kurtuluruz.

Öğle Vakti Uyumak

Uyku hepimize cazip gelen ve vücudumuzun da sıkça ihtiyaç duyduğu bir eylemdir. Fakat uykunun öyle zamanları vardır ki değerlendirildiğinde sağlığımızı olumlu yönde etkiler.İki cihan serveri Efendimiz(s.a.v) Her şey de olduğu gibi bu konuda da güzel bir yol göstermiş.İslami literatüre göre kayyule uykusu olarak bilinen ve efendimizin öğle vakitlerinde 10-20 dakika uyuduğu vakitten bahsediyoruz.

Yapılan araştırmalara göre peygamber efendimizin ümmetine önerdiği kayyule çok önemli  öyle ki uluslar arası uyku vakfı, öğle vakti girildiği zaman 10dakika veya 20 dakika uyumanın kişiyi gün boyu daha zinde tuttuğunu,bunun yanı sıra diyabet, felç, aşırı şişmanlık ve kalp krizi gibi hastalıkların yüzde 37  azalttığını açıkladı. Ayrıca  Vakıf tarafından kayyulenin tıp dünyasında REM olarak adlandırılan derin uykuya denk olduğu belirtildi.

Uyurken Sağ Tarafa Yatmak

Gün boyunca yorulur ve dinlenme ihtiyacı hissederiz peki ama uyurken hangi tarafa uyuyoruz? İki cihan serverinin takipçisi olmak istiyorsak bu kolay ve yine sağlığımıza oldukça faydalı sünneti her gün yerine getirmeliyiz.

Bilindiği gibi efendimizin sünnetlerinde biri de sağ tarafa yatıp elini sağ yanağının altına koyarak uyumasıdır. Her  uyuduğumuzda  hem sünnet sevabı kazanmış oluruz hem de sağlık açısından faydalanırız diğer tüm sünnetler gibi bu sünnetin de bilimsel açıklaması çok önemli nitekim sağ tarafa uyuduğumuz takdirde sağ burun deliği tıkanır ve sol burun deliği açılır. Sol burun deliği açık olduğu zaman sağ beyin aktivesi artmış olur. Böylece sağ beyin yarımküresi uyarılır, uyarılma ile sinir sistemi faaliyetleri hızlanır. Kalp hızı düşer,tansiyon düşer, dolayısıyla kalbimiz daha az yorulur uykuya dalmamız da kolaylaşır ve daha çok dinlenmiş oluruz.

Tuvalete Sol Ayakla Girmek

Günlük yaşantımızda, kolaylıkla yapabileceğimiz bir sünnet daha tuvalete sol ayakla girmektir. Bu sünneti  çevremizde fazla duymuş olsak da sevabının yanında faydalarını bilmek daha çok uygulamamıza olanak sağlayacaktır. Bununla alakalı  Gazali’nin eserlerinden Efendimiz(a.s.m) “onurlu işlerde sağını, bayağı işlerde solunu kullanması” sünnet olarak  belirtilmiştir. Bu tespitten yola çıkarak peygamber efendimizin sol ayakla tuvalete girdiğini anlayabiliyoruz.

Peki sol ayakla tuvalete girmenin nasıl faydaları vardır? Yapılan araştırmalar sonucunda Ayakta kriz veya felç geçirdiği zaman ,eğer beden ağırlığı sağ ayak üzerinde ise sırt üstü ve eğer sol ayak üstünde ise yüz üstü düşeceği bildirilmiştir. Buna göre tuvalete girildiği zaman sol ayağı yukarda ve sağ ayağına basarak adım atması halinde düşme durumunda sırtüstü ve tuvaletin dışına düşer. Aynı şekilde tuvaletten sağ ayakla çıkıldığı zaman, bedenin ağırlığı sağ ayağa binecek ve düşme durumunda tuvaletin dışına düşecektir. İslam dini o kadar mükemmel bir din ki insanın haysiyetine zarar gelmemesi için olası her ihtimal değerlendirilmiştir.

Günlük hayatımızda rahatlıkla uygulayabileceğimiz efendimizin(a.s.m) sünnetlerinden sadece beş tanesini ve bilimsel faydalarını anlatmaya çalıştık. Ahir zamanda bir sünneti yerine getirmek yüz şehit sevabına denk geleceğini düşündüğümüzde ahretimiz için ne kadar kazanç sağladığımızı görürüz.

Veda hutbesinde Efendimiz (s.a.v) “ Size iki emanet bırakıyorum ona sarılıp uydukça necat bulursunuz. O, emanetler biri Allahın kitabı kuran-i kerim diğeri Peygamberin Sünnetidir.”

Bu hadisten yola çıkarak sünnete uymanın önemini anlayabiliyoruz.

Sünnet-i seniyyeye  uyarken farkında olmadan aslında sağlığımızı mükemmel bir şekilde koruyoruz. Efendimizin hayatı, yaptığı hareketleri dünyamıza hep ışık saçtı. Geçen yıllara rağmen sünnet-i seniyyenin önemi bilim dünyasınca da kanıtlandı ve önemi bir kez daha vurgulandı. Biz Müslümanlara düşen önce Allah rızası için  ahiret hesabını düşünerek onun

yaşayışını örnek almaktır. Bunu yaptığımızda zaten maddi manevi istifade etmiş oluruz. Rıza-i İlahi istikametinde ve Peygamber Efendimizin(s.a.v) yolunda yaşamak duasıyla…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Oruç Niçin Tutulur?

Oruç Niçin Tutulur?

Ekim 6, 2017
68 okunma
Oruç Nasıl Bir İbadettir?

Oruç Nasıl Bir İbadettir?

Ekim 6, 2017
42 okunma
Zekat Niçin Verilir?

Zekat Niçin Verilir?

Eylül 22, 2017
101 okunma
Zekat Nasıl Bir İbadettir?

Zekat Nasıl Bir İbadettir?

Eylül 18, 2017
93 okunma
Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Kimlere Verilir?

Eylül 18, 2017
94 okunma
Abdestin Sağladığı Hayır ve Bereketler

Abdestin Sağladığı Hayır ve Bereketler

Temmuz 25, 2017
617 okunma
Son nefeste tevbe kabul olur mu?

Son nefeste tevbe kabul olur mu?

Temmuz 21, 2017
380 okunma
Cehennemliklerin özellikleri nelerdir

Cehennemliklerin özellikleri nelerdir

Temmuz 21, 2017
717 okunma
Cennet Ve Cehennemin Özellikleri Nelerdir?

Cennet Ve Cehennemin Özellikleri Nelerdir?

Temmuz 13, 2017
491 okunma
Adak Nedir, Şartları Nelerdir?

Adak Nedir, Şartları Nelerdir?

Temmuz 9, 2017
379 okunma
Ezan Okunurken Ne Yapılmalı?

Ezan Okunurken Ne Yapılmalı?

Temmuz 7, 2017
648 okunma
Recep Ayının Önemi ve Faziletleri

Recep Ayının Önemi ve Faziletleri

Temmuz 6, 2017
418 okunma
Bunlar da var!
Neml Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Neml Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Eylül 30, 2014
3.546 okunma
Hz Muhammedin İsimleri ve Anlamları

Hz Muhammedin İsimleri ve Anlamları

Mart 30, 2014
15.409 okunma
Zuhruf Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Zuhruf Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Aralık 11, 2014
22.739 okunma
Asr Suresi

Asr Suresi

Kasım 16, 2013
909 okunma
Alak Suresi Türkçe Anlamı Ve Fazileti

Alak Suresi Türkçe Anlamı Ve Fazileti

Ekim 27, 2014
5.768 okunma
Hucurat Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Hucurat Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Ekim 23, 2014
14.521 okunma
Namazı Bozan Şeyler

Namazı Bozan Şeyler

Aralık 1, 2013
781 okunma
Gasiye Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Gasiye Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Ekim 18, 2014
5.960 okunma
Tevbe Suresi ve Türkçe Anlamı

Tevbe Suresi ve Türkçe Anlamı

Eylül 11, 2014
634 okunma
Unutkanlık İçin Okunacak Dualar

Unutkanlık İçin Okunacak Dualar

Aralık 27, 2014
1.498 okunma
Evlilikte İlk Gecede Okunacak Dua

Evlilikte İlk Gecede Okunacak Dua

Haziran 27, 2016
761 okunma
Diş Ağrısı İçin Okunacak Dua

Diş Ağrısı İçin Okunacak Dua

Eylül 26, 2015
2.190 okunma
Ezan Duası,  Anlamı, Fazileti, Okunuşu

Ezan Duası, Anlamı, Fazileti, Okunuşu

Mart 7, 2014
1.367 okunma
Kalem Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Kalem Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Aralık 19, 2014
8.102 okunma