Dini Bilgiler

Peygamberimizin Sünnetleri ve Sağlığa Faydaları

Peygamberimizin Sünnetleri ve Sağlığımıza Faydaları

Sünnetin anlamı  sözlükte “yol, kanun, gidiş,prensip “ demektir. Terim anlamına bakacak olursak fahr-i kainat efendimizin her bir tavır, eylem, veyahut tavsiye ettiği her söz sünnet olarak değerlendirilir. Efendimizin(s.a.v) sünnetlerini uygularken bunu sünnet olduğunu düşünerek yapmak kişiye sünnet sevabı kazandırır farkında olmadan efendimizin hayatını taklit edebiliriz ama ancak onun yaptığını düşündüğümüz vakit  yapılan hareketleri sünnet sevabıyla bereketlendirmiş oluruz.Peki sünnetin sağlığımıza ne gibi faydaları vardır? Bu makalede günlük hayatta en sık kullandığımız beş sünneti ve bilimsel faydasını aktaracağız.
Suyu Üç Yudumda İçmek
En sık duyduğumuz sünnetin başında suyu üç yudumda içmek gelir. Bu sünneti her gün yerine getirebiliriz. Peygamber efendimizin suyu üç yudumda içtiğine buharide rastlamaktayız. Bununla ilgili ayet-i kerimeler ise şöyledir:
“Suyu Devenin içtiği gibi bir nefeste içmeyin. İki veya üç nefeste
( dinlenerek) için. Bir şey içeceğiniz zaman besmele çekin; içtikten sonrada “ elhamdülillah” deyin!”
Burada en dikkat edilmesi gereken konu suyun yavaş içilmesidir çünkü; Vücudumuzu harika bir fabrika gibi yaratan rabbimiz suyun yavaş inmesi halinde suyu ihtiyaç duyulan yere sevk eder, fakat çok fazla ve hızlıca içilen su vücut dengesini bozar ve vazifesini tam olarak gerçekleştiremez bu da sağlığımızı olumsuz etkiler.
Banyodan Sonra Ayaklara Soğuk Su Dökmek
Peygamber efendimizin(s.a.v) bu sünneti çok fazla duyulmamış olsa da günlük hayatımızda banyodan sonra rahatlıkla uygulayabileceğimiz sünnetlerin başında geliyor hadis şerifte ; “Hamamdan çıktıktan sonra ayaklara dökülen soğuk su  baş ağrısını giderir” diye nakledilmiştir. Tıp dünyasında yansımasına bakıldığı zaman fahr-i kainat efendimizin ümmetine çok faydalı bir sünneti daha miras bıraktığını görmekteyiz şöyle ki  ; Sıcak su ile banyo yapıldığında kan ayaklarda ve bacaklarda çoğalarak beyne giden kanın azalmasına sebep olur. Banyo yaptıktan hemen sonra ayaklara soğuk su dökmek kanın beyne daha kolay ve hızlı gitmesini sağlayacaktır. Bunu yaptığımız sürece vücudumuz rahatlar ve eğer baş ağrımız varsa bu sayede o ağrıdan kurtuluruz.
Öğle Vakti Uyumak
Uyku hepimize cazip gelen ve vücudumuzun da sıkça ihtiyaç duyduğu bir eylemdir. Fakat uykunun öyle zamanları vardır ki değerlendirildiğinde sağlığımızı olumlu yönde etkiler.İki cihan serveri Efendimiz(s.a.v) Her şey de olduğu gibi bu konuda da güzel bir yol göstermiş.İslami literatüre göre kayyule uykusu olarak bilinen ve efendimizin öğle vakitlerinde 10-20 dakika uyuduğu vakitten bahsediyoruz.
Yapılan araştırmalara göre peygamber efendimizin ümmetine önerdiği kayyule çok önemli  öyle ki uluslar arası uyku vakfı, öğle vakti girildiği zaman 10dakika veya 20 dakika uyumanın kişiyi gün boyu daha zinde tuttuğunu,bunun yanı sıra diyabet, felç, aşırı şişmanlık ve kalp krizi gibi hastalıkların yüzde 37  azalttığını açıkladı. Ayrıca  Vakıf tarafından kayyulenin tıp dünyasında REM olarak adlandırılan derin uykuya denk olduğu belirtildi.
Uyurken Sağ Tarafa Yatmak
Gün boyunca yorulur ve dinlenme ihtiyacı hissederiz peki ama uyurken hangi tarafa uyuyoruz? İki cihan serverinin takipçisi olmak istiyorsak bu kolay ve yine sağlığımıza oldukça faydalı sünneti her gün yerine getirmeliyiz.
Bilindiği gibi efendimizin sünnetlerinde biri de sağ tarafa yatıp elini sağ yanağının altına koyarak uyumasıdır. Her  uyuduğumuzda  hem sünnet sevabı kazanmış oluruz hem de sağlık açısından faydalanırız diğer tüm sünnetler gibi bu sünnetin de bilimsel açıklaması çok önemli nitekim sağ tarafa uyuduğumuz takdirde sağ burun deliği tıkanır ve sol burun deliği açılır. Sol burun deliği açık olduğu zaman sağ beyin aktivesi artmış olur. Böylece sağ beyin yarımküresi uyarılır, uyarılma ile sinir sistemi faaliyetleri hızlanır. Kalp hızı düşer,tansiyon düşer, dolayısıyla kalbimiz daha az yorulur uykuya dalmamız da kolaylaşır ve daha çok dinlenmiş oluruz.
Tuvalete Sol Ayakla Girmek
Günlük yaşantımızda, kolaylıkla yapabileceğimiz bir sünnet daha tuvalete sol ayakla girmektir. Bu sünneti  çevremizde fazla duymuş olsak da sevabının yanında faydalarını bilmek daha çok uygulamamıza olanak sağlayacaktır. Bununla alakalı  Gazali’nin eserlerinden Efendimiz(a.s.m) “onurlu işlerde sağını, bayağı işlerde solunu kullanması” sünnet olarak  belirtilmiştir. Bu tespitten yola çıkarak peygamber efendimizin sol ayakla tuvalete girdiğini anlayabiliyoruz.
Peki sol ayakla tuvalete girmenin nasıl faydaları vardır? Yapılan araştırmalar sonucunda Ayakta kriz veya felç geçirdiği zaman ,eğer beden ağırlığı sağ ayak üzerinde ise sırt üstü ve eğer sol ayak üstünde ise yüz üstü düşeceği bildirilmiştir. Buna göre tuvalete girildiği zaman sol ayağı yukarda ve sağ ayağına basarak adım atması halinde düşme durumunda sırtüstü ve tuvaletin dışına düşer. Aynı şekilde tuvaletten sağ ayakla çıkıldığı zaman, bedenin ağırlığı sağ ayağa binecek ve düşme durumunda tuvaletin dışına düşecektir. İslam dini o kadar mükemmel bir din ki insanın haysiyetine zarar gelmemesi için olası her ihtimal değerlendirilmiştir.
Günlük hayatımızda rahatlıkla uygulayabileceğimiz efendimizin(a.s.m) sünnetlerinden sadece beş tanesini ve bilimsel faydalarını anlatmaya çalıştık. Ahir zamanda bir sünneti yerine getirmek yüz şehit sevabına denk geleceğini düşündüğümüzde ahretimiz için ne kadar kazanç sağladığımızı görürüz.
Veda hutbesinde Efendimiz (s.a.v) “ Size iki emanet bırakıyorum ona sarılıp uydukça necat bulursunuz. O, emanetler biri Allahın kitabı kuran-i kerim diğeri Peygamberin Sünnetidir.”
Bu hadisten yola çıkarak sünnete uymanın önemini anlayabiliyoruz.
Sünnet-i seniyyeye  uyarken farkında olmadan aslında sağlığımızı mükemmel bir şekilde koruyoruz. Efendimizin hayatı, yaptığı hareketleri dünyamıza hep ışık saçtı. Geçen yıllara rağmen sünnet-i seniyyenin önemi bilim dünyasınca da kanıtlandı ve önemi bir kez daha vurgulandı. Biz Müslümanlara düşen önce Allah rızası için  ahiret hesabını düşünerek onun
yaşayışını örnek almaktır. Bunu yaptığımızda zaten maddi manevi istifade etmiş oluruz. Rıza-i İlahi istikametinde ve Peygamber Efendimizin(s.a.v) yolunda yaşamak duasıyla…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı