Dini Bilgiler

Oruç Niçin Tutulur?

Oruç Niçin Tutulur

Oruç, insanı Allah’a yaklaştıran bir ibadettir. Gösteriş ve riya olmadan sırf Allah rızası için oruç tutan kişi, her an ibadet halindedir. Dolayısıyla bu ibadeti yerine getiren kişi, kötü söz ve davranışlardan uzak durur. Çevresindekilerle iyi ilişkiler içinde olur.
Oruç, iradeyi güçlendirerek nefsin arzu ve isteklerinin kontrol altına alınmasını sağlar. Nefsinin, kendisini günaha sevk eden bazı isteklerini oruç sayesinde önleyen insan, günahlardan uzak kalmak suretiyle ruhı olgunluğa erer. Oruç sayesinde iradesini güçlendiren insan, Allah’ın emirlerini gerektiği şekilde yerine getirmeye çalışır.
Oruç, insanın iradesinin güçlenmesini, disiplinli bir hayat alışkanlığı edinmesini ve sabırlı olmasını sağlar. oruç tutan insanlar, açlık ve susuzluğun ne olduğunu bildikleri için toplumdaki yoksulların yaşadığı güçlüklerin farkına varırlar. Böylece onlara yardımcı olmaya çalışırlar.
Oruç ibadeti, insanı kötü alışkanlıklardan uzaklaştırır. Hırs ve öfkeyi denetim altına alır. Nitekim Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: ”Kim kötü söz ve davranışları bırakmazsa onun yeme ve içmesini terk etmesine Allah’ın ihtiyacı yoktur.”
Oruçlu insan, gün boyunca aç kaldığı için, faydalanamadığı nimetlerin kıymetini daha iyi anlar ve onları israf etmekten kaçınır. Bununla birlikte, sahip olduğu her şeyi kendisine ihsan eden Rabbini hatırından çıkarmaz. Böyle olunca da kendisini günahlardan uzak tutar.
Oruç insanın sahip olduğu nimetlerin kıymetini bilmesini sağlar. Bu sayede insan nimetlere şükretmeyi, onları israf etmemeyi öğrenir.
İnsan hayatında çeşitli zorluklarla ve musibetlerle karşılaşabilir, insanın bu zorluklara ve musibetlere göğüs gerip karşı koyabilmesi için sabırlı olması gerekir. İşte oruç, insana sabırlı olmayı öğretir. Peygamberimiz (s.a.v): ”Oruç, sabrın yarısıdır.” buyurmakla bu gerçeği dile getirmiştir.
Oruç tutan kimse fakirlerin durumlarını idrak eder. Onlara, her zamankinden daha fazla yardım elini uzatır.
Orucun önemini ifade eden diğer bir hadis de şöyledir: Resulullah’a (s.a.v) bir adam gelerek: ”Bana bir şey emret ki, Allah beni onunla faydalandırsın” dedi. Peygamberimiz (s.a.v) ona şöyle buyurdu: ”Sana orucu tavsiye ederim, ona devam et. Çünkü o, benzeri bulunmayan bir ibadettir.”
Oruç, insandaki şefkat, sevgi ve merhamet duygularını harekete geçirdiğinden, dargınlıkların ve kırgınlıkların yerini barışın almasını sağlar.
Oruç insan bedeninin dinlenmesini ve iyi bir şekilde çalışmasına sebep olur. Vücutta biriken zararlı yağlar oruç sayesinde eritilir ve beden rahatlık kazanır. Yıl boyunca sürekli çalışan sindirim sistemi, oruç vasıtasıyla dinlenir ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşur. Bunun için peygamber Efendimiz (s.a.v): ”Oruç tutun ki sıhhat bulasınız.” buyurmuştur.
Peygamber Efendimiz (s.a.v), orucun günahların bağışlanmasına da sebep olduğunu şu hadisiyle beyan buyurmuştur:
”Bir kimse, Ramazan ayının faziletine inanarak ve mükafatını Allah’tan (c.c) umarak oruç tutarsa o kimsenin geçmiş günahları affolunur.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı