Dini Bilgiler

Oruç Nasıl Bir İbadettir?

Oruç Nasıl Bir İbadettir

Orucun sözlük anlamı; kendini bir işten uzak tutmak, yemek ve içmekten alıkoymak demektir. Terim anlamı ise; akıl sahibi ve ergenlik çağına gelmiş olan, sağlıklı bir Müslümanın yerine getirmesi gereken bir ibadettir.
Oruç, İslam dininin beş temel esasından birisidir. Ramazan ayı boyunca tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar geçen süre içinde yemek, içmek ve orucu bozan her türlü davranıştan uzak durmak suretiyle yerine getirilir. Peygamber Efendimizin (s.a.v) hicretinin ikinci yılında farz kılınmıştır.
Kur’an-ı Kerim’de : ”Ey inananlar! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizede farz kılındı. Umulur ki (Allah’a karşı gelmekten) sakınırsınız” ve ”… sizden kim, Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun…” buyurulmuştur.
Resulullah Efendimiz de: ” İslam, beş temel üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka ilah olmadığına, Muhammed’in (s.a.v) Allah’ın Resulü olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, zekat vermek, haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak” diyerek İslam’ın şartını açıklamıştır.
Ramazan orucunu farz olması için, bu ayın girmiş olması gerekir. Resulullah (s.a.v): ”Ramazan ayını hilalini gördüğünüz (Ramazan ayı girdiği) zaman oruç tutunuz.” buyurmuştur.
Ayet-i kerimlerden ve hadis-i şeriflerden anlaşıldığı gibi, her yıl Ramazan ayında oruç tutmak, mükellef olan her Müslümana farzdır. Orucu hafife almak veya farz olduğunu inkar etmek kişinin dinden çıkmasına sebep olur. Farz olduğuna inandığı halde özürsüz tutmayan kimse ise günahkar olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı