Namaz

Öğle Namazı Nasıl Kılınır Detaylı Anlatım

Öğle Namazı İlk 4 Rekat Sünnet Sonraki 4 Rekat Farz En Son 2 Rekatta Son Sünnetten oluşmaktadır.

Nasıl Kılınacağını Bir Bir Anlatalım.

Öncelikle Abdest Aldıktan Sonra Niyet Ederiz, Niyet Ettim Allahı Rızası için Öğle Namazımın 4 Rekat Sünnetini Kılmaya.

Allahu Ekber Diyerek Tekbir Alarak.İki Baş Parmağımızı Kulak Memelerine Değdirir Daha Sonra Ellerimizi Göbeğimizin Üstüne Bağlarız.

tekbir

Kıyam Vaziyeti Yani Ellerimiz Bağlı İken Okunacak Dualar Sübhaneke, Eüzü Besmele Çekip Fatiha Suresi En Sonda İse Fil Suresi okunur.

Dualarımız Bittikten Sonra Allahu Ekber Diyerek Rükuya Varırız.Rükuya Vardığımız Zaman 3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Dedikten Sonra Semiallahü Limen Hamd Diyerek Rükudan Doğruluruz, Daha Sonra Rabbena Lekel Hamd ve Allahu Ekber Diyerek Secdeye Kapanırız.Secdede Kapanmış İken 3 Kere Sünhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Allahu Ekber Diyerek Doğrulup Otururuz.Tekrar Allahu Ekber Diyerek Secdeye Kapanıp 3 Kere Aynı Şekil Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Ayağa Yani (Kıyama) Kalkarız.

Ayakta Göbeğimize Ellerimiz Bağlı İken Eüzü Besmele Çekerek Fatiha, Kureyş Suresi Okunur Ve Allahu Ekber Diyerek Rükuya Varılır.

Rükuda 3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Diyerek rükudan Doğruluruz Rabbena Lekel Hamd ve Allahu Ekber Diyerek Secdeye Kapanırız.Secdede 3 kere Sübhane Rabbiyel Ala Diyerek Otururuz Tekrar Allahu Ekber Diyerek Secdeye Kapanıp Sübhane Rabbiyel Ala Deriz.Sonrasında Doğrulup Otururuz.Bu Sırada Ettehiyyatü Okuruz, Ettehiyyatü Bitince Tekrar Ayağa Kalkarız (Kıyama) Dikkat 2. Rekat Bitmiş Ve Üçüncü Rekata Geçmiş olduk bilginiz olsun.

Kıyamda (Ayakta İken) Fatiha Ve Maun Suresini Okuruz.Sureler Bitince Rükuya Vararak 3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Dedikten Sonra Semiallahü Limen Hamideh Diyerek Doğrulur Ayağa Kalkarız.Tekrar Allahü Ekber Diyerek Secdeye Kapanırız,

secde

Secdede İken 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten sonra Oturur Allahu Ekber Diyerek İkinci Secdemize gideriz. 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra 4. Rekat İçin Kıyama (Ayağa )Kalkarım.

Bu Rekat Öğle Namazın Sünnetinin Sonuncu Rekatı oluyor.Kıyamda Ellerimiz Bağlı İken Besmele Çekip Fatiha Ve Kevser Suresini Okuyup Rükuya Varırız.3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Dedikten Sonra Rabbena Lekel Hamd Sonrasında Allahu Ekber Diyerek Secdeye Kapanırız.Secdede İken 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Diyerek Oturur Vaziyete Geliriz Allahu Ekber Diyerek Tekrar Secdeye gidip 3 Kere Sübhane Rabbiyel ala Dedikten Sonra Otururum(Doğrulurum) Otururken Ettehiyyatü, Salli Barik ve Rabbena Dualarını okuruz.

Dualar Bittikten Sonra İlk Önce Sağ Tarafa Kafamızı Çevirerek Esselamü Aleyküm Ve Rahmetüllah Deriz Daha Sonrada Sol tarafa Kafamızı Çevirip omzumuza Bakarak Esselamü Aleyküm Ve Rahmetüllah Deriz Böylece Selamımızıda Vermiş oluruz.Aynı Zamanda Öğle Namazının 4 Rekat İlk Sünnetini Bitirmiş Oluruz.

Geçelim Öğle Namazının 4 Rekat Farzını kılmak İçin Bilgilere.

Niyet Ettim Allahım Öğle Namazımın 4 Rekat Farzını Kılmaya Diye Niyyet Ettik.

Niyyet Ettikten Sonra Yukarıda Anlattıgımız Gibi Allahü Ekber Diyerek Tekbir Alırız.Tekbir Aldıktan Sonra Ellerimizi Göbeğimizin Üstüne Bağlarız ve Besmele Çekerek Sübhaneke, Fatiha ve Kafirun Suresini okuruz.

Allahü Ekber Diyerek Rükuya Varırız 3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Dedikten Sonra Kıyama Kalkarız ve Rabbena Lekel Hamd Dedikten Sonra Allahuekber Diyerek Secdeye Varırız.Secdede İken 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedik Allahu Ekber Diyerek Oturuş Şekline Geldik.Allahu Ekber Dedik Ve Tekrar İkinci Secdeye Kapandık 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedik Ve Ayağa (Kıyama)2. Rekatı Kılmaya Kalktık.

İkinci Rekatında Besmele Çekerek Fatiha Ve Nas Suresi okuduktan Sonra Rükuya Vararak 3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Diyerek Ayağa Kalkarız.Rabbena Lekel Hamd ve Allahü Ekber Dedikten Sonra Secdeye Kapanırız.Secdede 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Oturuş Şekline Gelir Tekrar Allahu Ekber Diyerek Secdeye Kapanırız. 3 Kere Daha Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten sonra Oturur Ettehiyyatüyü Okuruz bitince Öğle Farzının 3. Rekatına Kalkarız.

Besmele Çektik Ve Fatihayı okuduk Allahu Ekber Diyerek rükuya Vardık.Rükuda 3 kere Sübhane Rabbiyel Aziym dedikten Sonra Semiallahü Limen Hamideh Diyerek Tam Ayakta Durma Şekline Geldik.Rabbena Lekel Hamd Ve Allahu Ekber Diyerek Secdeye gideriz.Secdede 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Oturup Allahu Ekber Dedikten Sonra Tekrar Secdeye kapanırız.3 Kere Daha Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Direk ayağa kalkarız oturmak Yok.

Öğle Namazının 4. Rekatına Ayağa Kalktık.Besmele Çekip Fatihayı okuduktan Sonra Rükuya Vararak 3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Dedikten Sonra Ayağa Doğruluruz.Rabbena Lekel hamd Ve Allahu Ekber Dedikten Sonra Secdeye Kapanırız.Secdede Aynı Şekil 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedik ve Oturuş Şekline Geldik.Allahu Ekber Diyerek 2. Secdeye Gidiyoruz 3 Kere Daha Sübhane Rabbiyel Ala diyoruz.Ve Sonrasın Oturuyoruz.Otururken Ettehiyyatü, Allahümme Salli Barik Ve Rabbena Dualarını Okuduktan Sonra Esselamü Aleyküm Ve Rahmetüllah Diyerek Önce Sağ Sonra Sol tarafımıza Selam Veririz.

Allahü Entesselamü ve Min Kes-selam Tebarekte ya Zel Celali vel İkram deriz. Böylece Öğle Namazının 4 Rekat Farzıda Bitmiş olur.

Değerli Din Kardeşlerim Öğle Namazının 2 Rekat Son Sünneti Kaldı Onuda Anlatalım Umarım Sıkılmıyorsunuz.Biraz Uzun Anlatma Şekli Aslında Öğle Namazını Kılmak İsteyen Bir İnsan 5 Dakikada Hepsini kılar.

Gelelim Öğle Namazının 2 Rekat Son Sünnetine, Niyet Ettim Allahım Öğle Namazımın 2 Rekat Son Sünnetini Kılmaya dedik Ve Allahü Ekber Diyerek Tekbir Aldık.

Ellerimizi Göbeğimizin Üstüne Bağladık.Sübhanekeyi Okuduk besmele Çektik Fatiha İle Felak Suresini okuduk.

Rükuya Vararak 3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Dedik.ve Ayağa Kıyama Kalktık.

Sonrasında Secdeye gideriz.Secdeye Kapanıp 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala diyerek Oturuş Şekline Geliriz.Tekrar Allahu Ekber Diyerek İkinci Secdeye Kapanır Ve 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala deriz ve Secdeden Ayağa Kıyama Kalkarız.Besmele Çekerek Fatiha, Nas suresini Okur ve Rükuya Varıp 3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Deriz Ayağa Kalkarız.

Sonrasında Allahü Ekber Diyerek Secdeye Varırız 3 kere Sübhane Rabbiyel Ala diyerek oturup İkinci Ve son secdeye Varıp 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Der Oturuş Şeklini Alırız.

Otururken Ettehiyyatü, Allahümmeleri ve Rabbenayı okur İlk Önce Sağa Tarafa Dönüp Esselamü Aleyküm Ve Rahmetüllah Deriz Sonra Sol Tarafa Dönüp Esselamü Aleyküm Ve Rahmetüllah Deriz Böylece Selam Verip Öğle Namazımızın 2 Rekat Son sünnetinide Kılmış oluruz.

Allah Namazlarınızı Kabul Etsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı