Namaz

Namazı Geciktirirsek Ne Olur?

Namazı Geciktirirsek Ne Olur?

Beş vakit namazın her birinin kılındığı saatler namaz vakitleri olarak bilinir. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazı olarak bir gün içinde beş farklı zamanda namaz kılınır. Bu namazların her birinin kendi namaz vakti saati içerisinde kılınması gerekir. Eğer bu beş vakit namazdan birinin kılınması gereken vakit kaçırılmışsa ya da namaz vakti geciktirilmiş ve diğer namaz vaktinin süresi başlamışsa o zaman geciktirilen ya da kaçırılan namaz vaktinin kaza namazı olarak kılınması gerekir.

Her Geciktirilen Namaz Kaza Namazı Olarak Mı Kılınmalı?
Geciktirilen her namazın kaza namazı olarak kılınması gerekmez. Eğer bir vaktin namazı kılınmamış iken diğer namaz vakti başlamış olursa o zaman geciktirilen vaktin kaza namazı olarak kılınması gerekir.
Namaz vaktinin ezanının okunmasının ardından hemen o vaktin namazını kılmak şart değildir. Örneğin öğle ezanının okunmasının ardından hemen öğle namazını kılma gibi bir zorunluluk yoktur. Yani namaz kılmak geciktirilebilir. Ancak bu gecikmenin ikindi ezanına kadar sürmesi gerekir. Yani öğle namazı, öğle ezanı okunduktan sonra ve ikindi ezanı okunmadan önce kılınmalıdır. Geciktirilen öğle namazı ikindi ezanı okunmadan önce kılınırsa bu takdirde öğle namazının kaza namazı olarak kılınması gerekmez.
Ancak aynı örneği devam ettirirsek öğle namazını geciktiren bir kişi ikindi ezanı okununcaya kadar öğle namazını kılmamışsa ve ikindi ezanı okunmuşsa bu takdirde öğle namazını kaza namazı olarak kılması şarttır. Çünkü bir namaz vakti geciktirilmiş ve diğer bir namaz vaktinin süresi başlamıştır. Yani geciktirilen namazın vakti kaçırılmıştır.

Kaza Namazı Nasıl Kılınmalı?

Örnek üzerinden şöyle devam edebiliriz. Öğle namazı kazaya kalmış bir kişi öncelikle ikindi namazının sünnetini ve farzını kılmalıdır. Daha sonra kaza namazı kılmaya niyet edip öğle namazının farzını kılmalıdır. Sünneti kaza olarak kılınabilen tek namaz sabah namazıdır, ezan saatleri ile belirlenen diğer dört namaz vakti sadece farzları kılınarak kaza edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı