Dini Bilgiler

Namazda okunan tesbihlerin anlamları

Sevgili Kardeşlerim Kıldığınız Her Namaz’ı Allahü Teala Kabul Etsin Diyerek, Namaz’larda Okunan Tekbir, Takdis,Tesbihlerin Anlamlarını Sizlere Yazalım,

En Büyük Zikir ve İbadeti Zaten Yapıyoruz, En Büyük İbadet Namaz Olduğu İçin Rasul-ü Ekrem (S.a.v) Namaz Dinimizin Direğidir Buyurmuştur,

Namaz’lara Başlarken Allahu Ekber Diyerek Başlarız Yani İftitah Tekbiri Alırız, İftitah Tekbirinin Daha Önce Örneğini  Şuradaki Resimde Vermiştik (Tıkla) , İftitah Tekbirine Aynı Zamanda Tahrime Denir,

Allahü Ekber’in Anlamınıda Yazalım Bilmeyen Arkadaşlarımız Faydalansınlar, Anlamı : Cenabı Allah Herşeyden Büyük ve Büyüklükler Sadece Ona Mahsus ve Münhasırdır..

Aslında Tekbir’in Çok Çeşitli Manalarıda Vardır, İlerleyen Zamanlarda Onlarada Değineceğiz,

Geçelim Namazdaki Diğer Kelimelerin Anlamlarına :

Semi’allahü Limen Hamideh Kelime Anlamı : Cenabı Allah Kullarının Hamd’lerini Duyar ve Kabul Eder..

Rabbena Lekel Hamd Kelime Anlamı : Kulların Hamd’ı ve Methü Senası Sana Münhasırdır, Hamd’lar Ancak Sana Mahsustur..

Sübhane Rabbiyel Azim Kelime Anlamı : Belimi Ancak ve Ancak Sana Tazim İçin Eğerim ve Zilletimi İzhar Eylerim, Sadece Sana Tesbih ve Takdis Ederim..

Sübhane Rabbiyel Ala Kelime Anlamı : Kendimi Zelil ve Hakir Görür Seni Yükseltirim, Sadece Sana Tesbih ve Takdis Ederim, Yüce Rabbim İçin Kıymetli Uvzum Olan Başımı Seni Ta’zim İçin Yere Koyarım..

Müminler Bu Kelimeleri Telafuz Ettiği Zaman Allahü Teala Meleklerine Şöyle Buyurur :

Ben Ala’yım ve Benim Kulum Sadık..Herşey Benim Kudretim Altındadır, Ey Meleklerim Sizler Şahit Olun, Kulumu Mağfiret Ettim ve Cennetime Koydum.

Bu Tesbihi İlk Telafuz Eden Mikail (a.s)’dır.Namazlarda Bu Tesbihleri Zikreden Kişiler Öldükleri Zaman Mikail (a.s) Tarafından Kabri Kıyamete Kadar ziyaret Edilecek ve Allahü Teala’dan O Kişiye Şefaatçi Olunması İçin Niyaz Edecek.Cenab-ı Hakk’da Onun Şefaat’lerini Kabul Ederek Onu Cennetine Gönderecek.

Fahr-i Kainat Efendimiz Yapılan Tesbihlerin Sevablarını Cebrail (a.s)’a Sormuş ;

Bu Tesbihleri Namaz Sırasında veya Namaz’dan Sonra Okuyan Kimselerin Sevabları Dağlardan, Kürsiden ve arş-ı Ala’dan daha Ağır Gelir Buyurmuşlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı