Namaz

Namaz Vakitleri Neye Göre Belirleniyor?

Namaz Vakitleri Neye Göre Belirleniyor?

Namaz vakitleri genel olarak güneşin dünya çevresindeki hareketine diğer bir ifadeyle güneşin doğuş ve batış saatlerine, tam tepede olduğu saatlere göre belirlenir.

Beş Namazın Başlangıç Ve Bitiş Vakitleri

Sabah namazının vakti fecrin doğması ile başlar ve güneşin doğduğu süreye kadar devam eder.
Öğle namazının vakti ise güneşin doğmasıyla birlikte başlar ve ikindi vaktine kadar devam eder.
Yani güneşin tam tepede olduğu öğle vaktinden 4-5 saat sonra yaklaşık olarak saat 16.00  – 17.00 civarlarında öğle namazı vakti sona erer ve ikindi namazı vakti ikindi ezanının okunması ile başlamış olur.
İkindi namazı vakti ezanın okunmasıyla başlar ve güneşin batışına kadar devam eder.
Güneşin batmasından itibaren akşam namazı vakti başlar ve akşam ezanı okunur.
Şafağın kaybolması ile akşam namazı vakti sona erer ve yaklaşık olarak 21.00 – 22.00 saatlerinde yatsı namazı vakti başlar ve yatsı ezanı okunur. Yatsı ezanının okunmasıyla başlayan yatsı namazı vakti ise gece yarısına kadar sürer. Gece yarısından itibaren yatsı namazı kılma vakti de sona ermiş olur.

Ezan Saatleri Neden Değişir?

Şehirlerin ve ülkelerin dünya üzerinde bulundukları konumlar birbirinden farklıdır. Dolayısıyla güneşin doğuş ve batış saatleri de şehirlerde de ülkelerde de farklı saatlere denk gelir. Güneşin hareketleri doğrultusunda bu nedenle namaz vakitleri de yer yer farklılık göstermektedir. Ezan da namaz vaktinin başladığını duyurmak amacıyla okunduğu için ezan saatleri de bu kapsamda değişmektedir.
Yani, bir şehir ya da ülkenin dünya üzerindeki yer aldığı boylamı diğer bir ifade ile konumu, güneş ışınlarını alma açısı ve güneşi gördüğü saatler namaz kılma vakitleri üzerinde etkili olduğu için ezan saatleri de değişiklik gösterir. Ülkemizde namaz vakitleri ve ezan saatleri Diyanet tarafından bu hususlar göz önüne alınarak belirlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı