Namaz

Namaz Tam Vaktinde Mi Kılınmalı?

Namaz Tam Vaktinde Mi Kılınmalı?

Namazların namaz vakitleri içinde kılınması gerekir. Bir namazın farzını namaz vakti içinde kılmaya eda denir. Namaz vakti içinde kılınmayan bir namazın farzını kılmaya ise kaza adı verilir.
Ezanın okunmasından itibaren bir namazın kılınma vakti başlar ve diğer namaz vaktinin ezanı okununcaya kadar devam eder. Yani sabah namazı dışındaki diğer dört vakit öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazları ardından gelen namaz vaktinin ezanı okununcaya kadar kılınabilir. Ancak sabah namazının en geç kılınabileceği vakit güneş doğuncaya kadar olan vakittir. Sabah namazı kılma vakti öğle ezanı okununcaya kadar devam etmez. Güneşin doğmasının ardından sabah namazı kılma vakti sona erer. Bu nedenle sabah namazını güneş doğuncaya kadar kılmamış bir kişi sabah namazını kaza namazı olarak kılması gerekir.

Namaz Vakti Ne Zaman Başlar Ve Ne Zaman Sona Erer?

Diyanetin belirlemiş olduğu namaz vakitlerinin her birinin başlangıç ve bitiş saatleri vardır. Sabah namazı imsak vakti olarak belirlenen saat ile başlar ve güneşin doğmasıyla sona erer. Öğle namazı vakti öğle ezanı ile başlar ve ikindi ezanı saatine kadar devam eder. İkindi, akşam ve yatsı namazı vakitleri de bu şekildedir. Öğle namazı gibi ezanın okunmasıyla bu namazların kılınma vakti başlar ve diğer bir namaz vaktinin ezanı okununca sona erer.
Namaz Kılma Vaktini Geciktirmek Günah Mıdır?
Namazı ezanın okunmasının ardından çok geciktirmeden kılmak daha sevaptır. Ancak ezan okunduktan sonra tam vaktinde namaz kılınması yönünde bir şart da yoktur. Diğer namaz vaktini bildiren ezan okununcaya kadar namazı kılmak mümkündür. Yani en geç diğer namazın kılınma vaktinin başladığını belirten ezanın okunmasına kadar geciktirilen namazın kılınması gerekir.
Ancak bir namaz vaktinin ardından gelen namaz vaktinin ezanının okunmasına az bir zaman kala kılınması pek hoş görülmemektedir. Bu nedenle tam vaktinde kılmak ya da vaktini çok geçirmeden namazı kılmak daha doğru bir davranıştır. Namaz vakitlerinin ezan saatleri kaçırılmış ve diğer namaz vaktinin ezanı okunmuşsa bu takdirde kaçırılan namazların kaza edilmesi gerekecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı