Dini Bilgiler

Kurban Bayramı – Kimler Kurban Keser

Kurban Bayramı – 
Hicri takvime göre, hicretin ikinci yılından itibaren, Zilhicce ayının 9’u arefe olmak üzere, 10. günü itibariyle başlayan ve 4 gün süreyle kutlanan dini bayramlarımızdan birisi Kurban bayramıdır.
Diğer bir dini bayramımız olan ve Kurbandan önce gelen Ramazan Bayramı’nın orucunu tutmaktan dolayı büyük huzur yaşayanlar, bir fedakarlığı da Kurban Bayramı’nda namaz kıldıktan sonra kurbanlık keserek göstermiş olmanın ve böylece Allah’ın emirlerine uymanın mutluluğuna da nail olurlar.
Bayramlarda büyüklerimizi ziyaret etmenin önemi vurgulanırken, uzakta olanların gönlünün alınmasının, dargınlarla barışmanın ve karşılıklı olarak armağanları takdim etmenin dostlukları pekiştirmek açısından değerli olduğu söylenir.
Bu zamanlarda yapılması gereken en önemli davranış ise kabirleri ziyaret etmek, Kur’an okumak ve bol bol dua etmektir.
Kurban Kesmek – 
Rabbimize yakınlaşmak ve onun rızasından nasiplenmek için ibadet amacıyla kurbanlıklar arasında yer alan bir hayvanı Kurban Bayramı günlerinde keseriz.
Müminlerin üzerine düşen görevleri ayrıntılı, açıklayıcı ve en doğru şekilde bildiren dini kitabımız Kuran’ı Kerim’de kurban kesmenin ibadet olduğunu bildiren ayetleri görebiliriz.
Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’i kurban edecekken, Rabbimiz buyruklarına bağlılığın mükafatı olarak koç göndermiş, böylece kurban kesme geleneği günümüze dek gelmiştir.
Kurban kesen kişi kendisini Allah’a daha yakın hisseder ve onun hoş rızasını kazanacağını ümit eder.
Kimler Kurban Keser –
Kurban kesmenin kimlere vacip olduğu sorusunun cevabını vermemiz için öncelikle Müslüman olmanız gerektiğini belirterek, zenginliğin ölçüsünü vermemiz gerekir.
Dinen zenginlik derecesinde mal varlığı bulunduğu takdirde ister erkek olsun, ister kadın kurban kesmekle yükümlüdür.
Zenginliğin ölçüsünü yaparken 85 gr altını veya 595 gr gümüşü olan kişileri örnek verebiliriz.
Bu ayarda mal veya mülk varlığına sahip olan Müslümanlar, mal varlığı üzerinden belirli bir zaman geçmesini beklemeksizin kurban kesebilirler.
Nisap değeri dahil edildiğinde kurban kesmenize engel teşkil etmeyen küçükbaş veya büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak, birden fazla ev sahibi olup kira bedelinin ihtiyacı karşıladıktan sonra kalanı veya borçlu kimsenin borcunu verdikten sonra elindeki miktarı gibi durumlarda da kurban kesilmesi dinen vaciptir.
Akli yeti kaybı olmayıp, hür olan ve yukarıdaki zenginliğe Kurban Bayramı’nın 4 günü içerisinde dahi ulaşanlar, kurbanlık hayvanlar arasından dilediğini kesebilirler.
Çocuk yaşta olanların ve aklı yerinde olmayanların kurban kesmesi vacip değildir.
Aynı zamanda yolculuk esnasında da kurban kesilmeyebilir. Çünkü yolcular İslam dinine göre kesmeyebilirler.
Kurban Ne Zaman Kesilir – 
Peygamber efendimiz kurbanın ne zaman kesileceği konusunda bayramın ilk üç günü olan nahr günlerini buyurmuştur.
Ancak kurban kesmenin en faziletli günü bayramın ilk günüdür.
Bundan anladığımız üzere, kurban bayramının ilk günü, gün ağarmasıyla birlikte başlayan kurban kesme saatleri, üçüncü günün gün batımına kadar sürmektedir.
Bayram namazının kılındığı yerlerde namazdan sonra, kılınmadığı yerlerde ise sabah namazının vakitlerinde kurban kesilebilmektedir.
Bu süre dışına kesilen kurbanlıklar, Kurban Bayramı niyetine değil, ancak adanmış olması vb. durumlarda kesilebilir.
Gündüz vakitlerinde kesilmesinin, bir yanlış yapmamak adına daha hayırlı olmasına karşın, bu süreler içerisinde gece de kurban kesebilirsiniz.
Şafii mezhebine göre ise kurban kesme günü 4. günü de kapsayabilmektedir.
Hangi Hayvanlar Kurban Olabilir? 
Kurbanlık hayvan seçerken oldukça dikkat edilmelidir. Ülkemizde genellikle koyun, keçi ve sığır kurbanlık olarak tercih edilirken bunların dışında manda ve deve de kurbanda kesilebilecek hayvanlar arasındadır.
Bu hayvanların ister dişisi olsun, isterse erkeği, her ikisi de kurbanlıktır.
Bunların dışındaki hayvanlar ise kurbanlık olarak kesilememektedir. Ayrıca hayvanları seçerken yaşlarına da dikkat etmeniz gerekir.
Koyun ve keçi için bir yaşını doldurmasını beklemek gerekirken, bazı durumlarda altı ayını doldurmuş olanlarını da kurban edebilirsiniz.
Eğer henüz altı aylık bir koyunu kesecekseniz, koyunun bir yaşındaki gibi gösterişli olması gerekir.
Sığırlar için yaş sınırı iki olurken, devenin beş yaşını doldurmadan kurban edilmemesi gerekir.
Bu yaşlardan daha küçük olan hayvanları kurbanlık olarak almamak gerekirken, aynı zamanda uzuvlarında eksiklik veya noksanlık olması da kurban olmasına mani olan durumlardır.
Aldığınız hayvanlardan kurban ve koyunu tek kişi olarak, diğerlerini en fazla yedi kişilik kurban edebilirsiniz.
Kurban Kesmenin Faziletleri Nelerdir? 
Kurban kesmenin faziletleri çeşitli hadislerle buyrulmuştur.
Bunlardan en önemlisi kurban kestiğiniz hayvanın, kıyamet gününde sahibini sıratta köprüden sırtında geçirecek olmasıdır.
Faziletleri ile ilgili diğer önemli notlara göz atacak olursak, kurban kesmek için şartları yerinde olan ev, eğer kurban kesmezse sahibinin Allah’ın iyiliklerine nail olmaması hususunda kötü dileklerde bulunur.
Ancak kurban kesmek nisap olmuşsa ve bu ibadeti yerine getirmişse bir ev, o evdeki insanlar için iyilik duaları edilir.
Kurban kesmek bir nimet bilinmeli ve böylece kurban kesmiş olan Müslüman da Cehennemden kendini azad etmiş olmalıdır.
Yine bir hadise göre ise kurban kesmeyen kişi için cimrilerin en kötüsü benzetmesi yapılmıştır.
Kurbanın üzerindeki postta bulunan her bir kıl ve tüy sayısınca sevap kazanırken, her damlasında ve parçasında da mükafalandırılacağının müjdesi verilmektedir.
Aynı zamanda kurban kanı Allah’ın himayesindedir buyrulmuştur ve daha yere düşmeden hayvanın Allah katında yükseldiğine, sahibinin ise sevap umarak kesmesi gerektiğine dikkat çekilmektedir.
Boynuz, tırnak ve tüyleri ile Allah katına yükselen kurbanlığı gönlünüz hoş bir şekilde kesmenizin önemi vurgulanmaktadır.
kaynaklar:
e-sehir.  com
dinimiz islam. com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı