Dini Bilgiler

İşte Peygamberimizin 'cennetlik' olduğunu bildirdiği kadınlar

Peygamberimiz (s.a.v.) bir gün ashabına, “Size cennetlik kadınların kimler olduğunu haber vereyim mi?” buyurdu. Ashab, “Buyrun, haber verin yâ Resûlallah” dediler. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu saadeti hak eden kadınları şöyle tanıttı:


İşte Peygamber Efendimizin Cennetlik olduğunu bildirdiği kadınların özellikleri:
“Onlar kocalarını çok severler”: Kocasını çok seven onun bazı yanlış davranışlarına karşı sabreder. Ona hıyanet etmez. Onu razı etmeye çalışır.. Allah’ın emir ve yasaklarına aykırı olmadığı sürece ona itaat etmeyi şiar edinir.
Sevgi, saygıyı da beraberinde getirir. Bir ailenin huzurunu temin eden temel unsurlar  eşler arasındaki karşılıklı saygı ve sevgidir. Hadiste bu unsurun önemine işaret edilmiştir.
Ailenin maddi-manevi ihtiyaçlarını gidermekle yükümlü tutulan erkeğin bu sorumluluğuna mukabil, kadına da çok nazik ve pek nazenin olan yaratılışındaki o sevecen duygularına uygun olarak kocasına karşı bu kibarlığı ortaya koyması istenmiştir.
– “Çocuk yapan kadınlar”: Çocuk hem ailenin gülüdür, sevgi kaynağıdır, hem de ailenin bozulmasını engelleyen önemli bir yapıştırıcıdır. Ayrıca, çocuk sahibi olmak, evliliğin temel hikmetidir. İnsanlık neslinin devamı evlilik vasıtasıyla sağlanmıştır.
Bununla beraber, her milletin gücü, kuvveti nüfusunun çokluğuyla ortaya çıkar. Hz. Peygamber de, bu prensibi hatırlatan bir ifadeyle ümmetine hitaben: “Evlenin, çoğalın, şüphesiz ben kıyamet günü diğer ümmetlere karşı sizinle iftihar edeceğim.” (Kenzu’l-Ummal, h.no: 44442) buyurmuştur.
– “Bir kızgınlık anında veya kendisine kötü davranıldığında ya da kocası ona kızdığında elini kocasının elinin üzerine koyar ve ona, işte elim elinde; sen benden razı olmadıkça uyku uyumayacağım’ der.”:
Hadiste, erkek veya kadının kızgınlık anında yapmaları gereken tavrı ders vermektedir.

Özellikle kadının, bu konuda kabalığı olan erkeğe karşı fıtratındaki o nazik ve kibar duygularının inceliğini göstermesi istenmiştir. O anda bile kocasını duygusal bir yaklaşımla hizaya getirebileceğine işaret edilmiştir.
Örneğin; kızgınlık anında kocasına: “benim elim senin elindedir” (yani ben sana ait biriyim. Benim nikahım senin elindedir. Hayatımı seninle paylaşıyorum. Ben sana bağlıyım). Ve bu bağlılığımı “sen benden razı olmadığın ve benimle barışmadığın sürece gözüme uyku girmez/uykuyu kendime haram kılarım” diyerek bu tavrımı ispat ederim.
Herhalde vicdanı olan bir erkek, bu kibar ve nazenin tavır karşısında bal mumu gibi erimeye başlayacaktır.
Kaynak:www.yeniakit.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı