Dini Bilgiler

İslami Kısaltmalar ve Anlamları

İslami Kısaltmalar ve Anlamları

İslami Konularda Konuşurken Aşağıdaki Kısaltmaları Kesinlikle Kullanırız, Peki Nedir Kısalttığımız Kelimeler, Anlamları Nedir? Bunları Siz Kardeşlerimiz İçin Yazalım.

Allahü Teala’yı Zikrederken (C.C) Kısaltmasını Yaparız Celle Celeluhu Anlamı : Cenab-ı Allah’ı yükseltmek İçin Kullanırız Cenab Kelimesinide Daha Önceki Konularımızda Anlatmıstık.

Peygamber Efendimiz Hz.Muhamed’i Zikrederkende (s.a.v) Deriz, Uzun Şekli Sallallahu aleyhi ve sellem’dir, Anlamı : Peygamber Efendimize Salat ve Selam Olsun Anlamındadır.

(R.a) Kelimesinin Uzun Şekli Radiyallahu Anh’tır, Anlamı : Allahü Teala O Kişiden Razı Olsun Anlamına Gelir.İsmi duyulmuş Büyük Zat’lar ve Sahabeler İçin Kullanılır.

(K.s) Kelimesinin Uzun Hali (Kuddise sirruhu ) Anlamı : Allahü Teala O Kişinin Sırlarını Mukaddes Etsin Anlamına Gelir.

(R.h) Kelimesinin Uzun Hali ( Rahmetullahi aleyh) Anlamı : Allahü Teala O Kişiye Rahmet Etsin Anlamına Gelir.Bu Takı Ölen Müminler İçin Kullanılır.

(A.s) Kelimesinin uzun Hali (Aleyhis selam) Anlamı : Selam Onun Üzerine olsun Anlamına Gelir, Peygamberlerimize ve 4 büyük Meleğimize Hitap Ederken kullanırız.

(Hz) Kelimesi (Hazret) Çokca kullanıyoruz Çoğunuzda Biliyordur.Yükseltme (Yüceltmek) amaçlı Bu Kelimeyi Kullanırız.Çoğunluk Olarak Peygamberlerimiz İçin Kullanırız, Sabahe ve Melekler İçinde Kullanılabilir.

Konuda Okuduğumuz Gibi, Bu İsimlerin Hepsi Birbirinden Değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı