İkindi Namazı Nasıl Kılınır Örneklerle Anlatım

yorumsuz
918 okunma

İkindi Namazı Nasıl Kılınır, Farzları Nelerdir Hepsini Tektek Yazalım.

İkindi Namazı Toplamda 8 Rekattan Oluşuyor.Sekiz Rekat Namazı 4/5 Dakika Gibi Bir Zamanda Tamamen Kılabiliyoruz.

İlk Olarak Dört Rekat İkindi Sünneti, Sonraki Dört Rekat İkindinin Farzı Kılınır.

Öncelikle 4 Rekat İkindi Namazı Sünnetinin Kılışını Anlatalım. :

Niyet Ettim Allah’ım İkindi Namazımın 4 Rekat Sünnetini Kılmaya Diye Niyet Ederiz.

Allahu Ekber Dedik Tekbir Aldık.

Kıyamda Ayakta İken Okumamız Gereken Dualar, Sübhaneke, Besmele Çekip Fatiha Ve Fil Suresini Okuruz.

Sonra Allahu Ekber Diyerek Rükuya Varırız.Rükuda Üç Defa Sübhane Rabbiyel Aziym Dedikten Sonra Tekrar Ayağa Kalkarız.Bu Arada Ayağa Kalkarken Semiallahü Limen Hamideh Demeyi Unutmayalım.

Allahu Ekber Diyerek Secdeye Kapanıp 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Diyerek Oturuş Şekline Geliriz Tekrar Secdeye Kapanıp 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Kıyama Ayağa 2. Rekata Kalkarım.

Besmele Çekip Fatiha Suresi, Kureyş Suresini Okur Ve Rükuya Varırız.Semiallahü Limen Hamideh Der Doğruluruz Tekrar Tekbir Alıp (Allahu Ekber) Diyerek Secdeye Gideriz.Secdede 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Oturuş Şekline Gelir Allahu Ekber Diyerek Tekrardan İkinci Secdeye Gideriz, 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Oturur ve Ettehiyyatü, Salli Bariği Okuduktan Sonra Ayağa Kalkarım(3. Rekata Kalkıyoruz)

Sübhaneke Besmele Çekip Fatihayı Okur Ve Amin Deriz.Sonrasında Maun Suresinide okuduktan Hemen Sonra Rükuya Varırız. 3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Diyerek Ayağa Kalkıp Allah Ekber Diyerek Secdeye Gideriz.Üç Kere sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Oturur Allahu Ekber Der Tekrar Secdeye kapanırız.3 kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra (4. Rekata Kalkarım Oturmak Yok)

4. Rekatında Besmele Çekip Fatiha ve Kevser Suresini okuduktan Sonra Rükuya Varırız.3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Sonrasında Ayağa Kalkarız Allahu Ekber Deriz Ve Son Secdeye Gideriz.Secdede 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Oturur Tekrar Allahü Ekber Diyerek Secdeye Kapanır Ve 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Deriz,Daha Sonrasında Oturuş Şekline Geliriz Ve Ettehiyyatü, Allahümme Salli Barik Dualarını ve Rabbenayı Okur Önce Sağa SOnra Sola Selam Veririz.Selam Verirken Esselamü Aleyküm Rahmetüllah Demeyi Unutmayalım.

İkindi Namazımızın 4 Rekat Sünnetini Eda Etmiş Olduk.

İkindi Namazımızın Farzını kılmak İçin Niyyet Ederiz, Niyet Ettim Allahım İkindi Namazımın 4 Rekat Farzını Kılmaya Diye Niyet Ettikten Sonra İkindi Namazının Farzını Aynı Öğle Namazının 4 Rekat Farzı gibi Kılarız. Daha Önce ( Burada ) Açıklama Yapmıştım Tekrar Açıklamayalım.

Not: Arkadaşlar Namazlarımızı Cemaat İle Kılıyorsak Dikkat Etmemiz Gereken Bir Husus Niyeti Düzgün Etmek. Örnek olarak Niyyet Ettim Allahım Bugünkü İkindi Namazımın Farzını Kılmak İçin (Uydum İmama) Dememiz Gerekir.

İmama Uydum Kelimesini Söylemez İseniz Namazımız Kabul olmayabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın