Hz. Muhammed Hayatı

Dini Bilgiler 05 Kasım 2013 - 19:16
2.106 okunma

Peygamber Efendimiz 571 Yılında 20 Nisan Pazartesi Günü Mekke`de Doğdu.

Peygamber Efendimizin Ailesi:

Annesi Amine, Babası Abdullah, Büyük Babası Vehb, Dedesi Abdulmuttalip, Anneannesi Berre ve Babaannesinin İsmi Fatıma`dır.

Doğduğundan Sonra Dört Yaşına Kadar Mekke`deki Gelenekler İçin Sütannesi Halime İle Yaşamıştır. Daha Sonraları Annesi Amine`nin Yanında Kalmaya Başladı.

6 Yaş Civarlarında İken Annesi Amine Peygamber Efendimizi Babası Abdullah`ı Göstermek İçin Peygamber Efendimizi Medine`ye Götürdü.

Kabri Zİyaret Ettikten Sonra Dönüşte Peygamber Efendimizin Annesi Vefat Etti.

Annesi Amine Vefat Ettiği İçin Peygamber Efendimize 6 Yaşından Sonra Peygamber Efendimizin Dedesi Abdulmuttalip Bakmaya Başladı.

Aradan Geçen İki Sene Sonra Peygamber Efendimizin Dededi Abdulmuttalip Vefat Edince Amcası Ebu Talip`in Yanında Kaldı.Amcası Ebu Talip Peygamber Efendimizin Gençliğinde Ona Çok Yardımcı Olmuştur.Mekke`de Peygamber Efendimize Yapılan Saldırıların Büyük Bir BÖlümünü Amcası Ebu Talip Engellemiştir.Mekke Halkı O Zamanlar Ebu Talip`in Sözünü Hİçe Sayamayacakları İçin Peygamber Efendimize Ses Çıkaramamışlardır.

Peygamber Efendimizin Amcası Ebu Talip Ticaret İle Uğraşan Birisiydi.

Amcası Ebu Talip Ve Peygamber Efendimiz Suriye`ye Ticaret Yapmak İçin Giderken Yolda Dinlenmek İstediler. Busra Adı Verilen Yerde Dinlenirken. Bahira Adlı Papaz. Peygamber Efendimizdeki Değişikliği Hissetti. Hz İsa`nın İncilde Bildirildiği Gibi Gönderilecek Olan Peygamber`in Olduğunu Anlayarak Kendilerine Bazı Önerilerde Bulundu.Ebu Talip`e Peygamber Efendimizi Daha İlerilere Götürmemesini Ve Yahudilerin Peygamber Efendimizi Öldürebileceğini Söyledi.Yahudilerin SOn Zamanlarda Bir Peygamber Geleceğini Bildiklerini Söyledi.

Bu Konuşma`nın Ardından Suriye`ye götürülecek Malları, Konuşma Yaptıkları Yerde Satarak Mekke`ye Geri Gittiler.

Peygamber Efendimiz 25 Yaşlarındayken Artık Ticaret`ten Anlar Olmuştu.

O Zaman Zarfında 40 Yaşlarında Hatice İsimli Dul Bir Kadın Yaşıyordu, Hatice Hanım`da Ticaret İşleriyle Uğraşan Birisiydi Fakat Kendisi Kadın Olduğu İçin Tek Başına Mekke`den Ayrılamıyordu. Çeşitli Kişilerle Ticaret Yapıp Dolandırılan Hatice Hanım, Güvenilir Birisi Aramaya Başladı. Hatice Hanıma Peygamber Efendimizi Tavsiye Ettiler.

Konuşmalardan Sonra Hatice Hanım Ve Peygamber Efendimiz Ortak Oldular Ve Kar Etmeye Başladılar.

İlerleyen Zamanlarda Birbirlerine Çok Fazla Yaklaştıklarını Hissettiler, Küçük Ve Sade Bir Törenle Evlenip Hayatlarını Birleştirdiler.

Bu Evlilikten 6 Çocuk Dünya`ya Geldi. Çocuklarının İsimlerini Kasım, Fatıma, Ümmü Gülsüm, Rukiye, Zeynep Ve Abdullah Koydular.

6 Çocuk`tan 5 Tanesi Peygamberimizden Önce Vefat Etmişlerdir.Bunlardan Sadece Bir Tanesi Yaşamıştır Oda Hz.Fatıma`dır.

Peygamber Efendimizin Eşi Hz.Hatice İslam`a Giren İlk Kişi Olmuştur.35 Yaşlarında İken Dürüstlüğü Asaleti İçin Büyük Hatice Lakabını Vermişlerdir.Aynı Yaşlarda Kabe Hakemliği Yapmıştır.

O Zamanlar Kabe`yi Sel Basmıştı Ve Kabe Yıkıma Uğramıştı.Bütün Mekke Halkı Bir Araya Gelerek Kabe`yi Tekrar İnşa Ettiler.

Fakat Hacerül-Esved (Türkçede Karataş Anlamına Gelir) Taşını Yerine Koymak İçin Anlaşmazlık Meydana Geldi. Herkes Bu Değerli Taşı Kendisi Yerine Koymak İstiyordu.Olay Büyük Bir Ciddiyet Kazanmış Ve İş Savaşa Kadar Gidecekken Bir Oylama Yapıldı. Sabah Kabe Sınırlarına İlk Kim Girerse Taşı O Koysun Denildi. Beklerken Beklerken Peygamberimiz İçeri Girince Herkes Rahatladı. Çünkü Peygamber Efendimiz Saygısızlığı Sevmeyen Dürüst Birisiydi. Böylece Tüm Halkı`da Savaştan Kurtarmış Oldu.Bu Olaydan SOnra Peygamber Efendimize Muhammedül-Emin (Türkçe Anlamı Güvenilir Muhammed) Lakabı Takılmıştır.

Hz.İsa`dan O Zamana Kadar 600 Sene Boyunca Peygamber Gelmemişti.Tüm İnsanların Bir Rehbere İhtiyaç Duyduğu Biliniyordu.İlahi Kitapların Değiştirilmesi Ahlaksızlıkların Artması,Köle Satışı Yapılması Son Zamanlarda Artmıştı.

Peygamber Efendimiz Bütün Bu Yasadışı Çirkin İşlerden Uzak Duruyor Ve Hira Mağarasında Yanlız Başına Kalmayı Tercih Ediyordu.

Peygamber Efendimiz 40 Yaşlarında İken Yıl(610) Cebrail (as)Peygamber Efendimize Görünerek Kendisinden Okumasını İstedi. Peygamber Efendimiz Okuma Bilmiyorum Dedi.Bir Kaç Kez Tekrarlandıktan Sonra Peygamber Efendimiz Ne Okuyayım ? Diye Soru Sordu.Cebrail (as) İse Yaratan Rabbi`nin Adıyla oku Diye Başlayan Alak Suresinin İlk 5 Ayetini Kendisine Söyledi. Daha Sonrasında Peygamber Efendimizin Peygamberlik Görevi Başladı.

İndirilen Vahy`e İlk Zamanlar İnanan İnsanlar şunlar Oldu:

– İlk Müslüman Kadın Olarak Eşi Hz.Hatice

– İlk Müslüman Erkek Peygamber Efendimizin En Samimi Arkadaşı Hz.Ebubekir.

– Hz.Zeyd Peygamber Efendimizin Köle Olarak Aldığı Ve Sonrada Özğürlüğüne Bıraktığı kişi.

– Hz.Ali Amcasının Oğlu.

Peygamber Efendimiz İlk Başlarda 3 Sene Boyunca İnsanları İslam`a Gizlice Davet Etti.İslam Karşıtı İnsanlar Müslümanlara Olmadık İşkence Yapmaya Başladılar.Bundan Sonra Peygamber Efendimiz Bazı İslam Gruplarını Habeşistan Sınırlarına Gönderdi, İlk Hicret 615 Yılında Gerçekleşmiştir.

Medine`den Gelen Bir Grup`ta Peygamber Efendimizin Peygamberliğinin 11. Senesinde Müslüman Oldular.Sonraları Müslüma olma Sayısı Dahada Arttı. Peygamber Efendimiz Medine`den Davet Aldı.

Mekkelilerin Tutumları İse Hiç Değişmemişti. Bunun Üzerine Peygamber Efendimiz Medine`ye Hicret Etmek İstedi. Mekkeliler Bu Kararın Daha Büyük Tehlike Arz Edeceğini Düşünerek Peygamber Efendimizi Öldürmek İstediler.Fakat İstediklerini Başaramadılar.Uzun Mücadele Sonucu peygamber Efendimiz Ve Hz.Ebubekir Medine Sınırlarına Girdiler.

hz.muhammed

Bu Hicretin Müslümanlar İçin Önemi Çok Büyük, İslam Dini Medine Sınırları İçerisinde Yayılmıştır.

Mekke`li İnsanlar Müslümanların Medine`de Yaşamalarını İstemeyerek Çeşitli Savaşlar Açmışlardır.Fakat Peygamber Efendimize Savaş Emri İlk Başlarda Gelmediği İçin Savaşa girmemişti.Allah CC, Savaş Emri Verdikten Sonra 3 Önemli Savaş Gerçekleşmiştir.

Bedir Savaşı Tarihi : Hicretin İkinci Senesi. 624 Mart Ayı.

(Müslüman Grubu 305 Kişi) (Mekkeliler Grubu 1000 Kişi)Savaşta Müslüman Grubu Tarafından Zafer Kazanıldı.Mekke`lilerin Bazı Elebaşları Öldürüldü.

Müslüman Grubundan 14 Kişi Şehit Olurken, Mekke`lilerden 70 Kişi Öldürüldü. 70 Kişide Esir Alındı.

Bu Savaş Sonrasında Mekke`liler Müslüman Gruplarından Korkmaya Başladılar.

Uhud Savaşı Tarihi: Hicretin 3. Senesi 625 Mart Ayı.

(Müslüman Grubu 700 Kişi) (Mekkeli`ler Grubu 3000 Kişi)Mekke`liler Bedir Savaşının İntikamını Almak İstediler. Savaşın Galibi Tekrar Müslümanlar oldu.

Hendek Savaşı Tarihi: Mart 627

Müslüman Grubu 3000 Kişi İken Mekkeli Grup 10000 Kişiydi.

Savaşın Nedeni İse Mekkeli`lerin Müslüman`ları Tamamen Ortadan Kaldırmak İstemeleri.

Savaş 20 Gün Boyunca sürdü. Fakat Mekke`lilerin Erzak Sıkıntısı Ve Yoğun Fırtına İle Tüm Malzemelerinin Dağılması Sonucu Mekke`ye Geri Döndüler.

Hudeybiye Barışı:

En Son Yapılan Hendek Savaşından Sonra Hicretin 6. Senesinde Mekke`li Gruplar Ve Müslüman Gruplar Bir Anlaşmaya Vardılar. Bu Anlaşma Müslümanların İşine Büyük Derecede Yaramıştır.

Bu Anlaşma Mekke Sınırlarının Fethedilmesini Sağlamıştır.

Anlaşmaya Uymayan Mekke`lilerin Peygamber Efendimiz Ve 10000 Müslüman Üzerine Yürüdü Mekke`liler Karşı Koyamadılar. Peygamber Efendimiz Hicret`in 8. Senesinde Mekke Sınırlarına Girdi.

Yıllarca Müslümanlara Zulm Etmeye Çalışan Mekke Halkına Peygamber Efendimiz Hiçbir Zulm Yapmayınca Mekke`lilerde Müslüman Oldu

Veda Hutbesi:

Allah`tan Başka İlah Yoktur.Emanetlerinize İhanet Etmeyin. Faiz Yemeyin.Zulm Etmeyin.Kadınların Haklarını Çiğnemeyin.Sizlere iki Emanet Bırakıyorum Bunları Unutmazsanız Yolunuzu Şaşırmazsınız (Kuran-ı Kerim Ve Benim Sünnetim)

Peygamber Efendimizin Vefatı :

Dinimizi Tamamladım. Din Olarak İslam`i Seçtim.

Bu Ayetleri Duyan Hz.Ömer Peygamber Efendimizin Vefat Edeceğini Anlayınca Ağlamaya Başladı.

Bu Toplantıdan Sonra Peygamber Efendimiz Hastalandı.

Hicretin 12. Yılı ve 63 Yaşındayken 8 Haziran 632 Yılında Vefat Etti.

Peygamber Efendimizin Kabri Halen Medine`dedir.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Sema Şubat 29, 2016

Uhud savaşini muslumanlar kazanmadi mekkeliler kazandi

İlginizi Çekebilir
En hayırlı kadın kimdir?

En hayırlı kadın kimdir?

Nisan 14, 2017
882 okunma
Evlenilmesi Haram Olan Kadınlar

Evlenilmesi Haram Olan Kadınlar

Nisan 6, 2017
2.129 okunma
Recep Ayının Faziletleri

Recep Ayının Faziletleri

Mart 31, 2017
371 okunma
Dövme, Abdest ve Gusle Engel midir?

Dövme, Abdest ve Gusle Engel midir?

Mart 18, 2017
522 okunma
İlk şehit edilen Peygamber kimdir?

İlk şehit edilen Peygamber kimdir?

Mart 18, 2017
433 okunma
Bahse Girmek Günah mıdır?

Bahse Girmek Günah mıdır?

Mart 13, 2017
501 okunma
Ezan ilk olarak nasıl ortaya çıktı?

Ezan ilk olarak nasıl ortaya çıktı?

Mart 13, 2017
243 okunma
Bunlar da var!
Abese Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Abese Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Ekim 8, 2014
7.381 okunma
Anne Baba Hakkı ve Rızası

Anne Baba Hakkı ve Rızası

Nisan 14, 2014
654 okunma
Şevval Orucu ve Faziletleri

Şevval Orucu ve Faziletleri

Temmuz 20, 2015
295 okunma
Cin Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Cin Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Kasım 17, 2014
2.466 okunma
Lahn Nedir ? Lahn’ın hükmü nedir ?

Lahn Nedir ? Lahn’ın hükmü nedir ?

Ağustos 23, 2014
1.607 okunma
Şehitlik Nedir ? Kimlere Şehit Denir ?

Şehitlik Nedir ? Kimlere Şehit Denir ?

Haziran 2, 2014
679 okunma
Tin Suresi

Tin Suresi

Kasım 15, 2013
631 okunma
Yatsı Namazının Fazileti

Yatsı Namazının Fazileti

Temmuz 21, 2015
6.522 okunma
Cuma Duası

Cuma Duası

Ağustos 4, 2015
1.776 okunma
Fatiha Suresini Okumanın Faydaları

Fatiha Suresini Okumanın Faydaları

Aralık 26, 2013
826 okunma
Tahiyyat Ve Anlamı

Tahiyyat Ve Anlamı

Mart 24, 2014
460 okunma
Maun Suresi

Maun Suresi

Kasım 4, 2013
660 okunma