Dini Bilgiler

Ezan Okunurken Ne Yapılmalı?

Ezan Okunurken Ne Yapılmalı?

Ezanın okunduğu vakitler, Diyanetin belirlemiş olduğu zamanlar dahilinde ezan saatleri olarak adlandırılır. Bu vakitler güneşin ülkemiz üzerindeki etkilerine yani güneşin doğuş ve batış zamanları gibi vakitlere göre araştırılarak belirlenen saatlerdir. Belirlenmiş bu saatlerde namaz vaktinin geldiği de ezan okunarak duyurulmaktadır.

Ezan Aynı Zamanda Bir İbadettir
Ezan Müslümanlara namaz vaktinin geldiğini duyurmasının yanı sıra aynı zamanda bir ibadet olma niteliği taşır. Bundan dolayı ezan okunurken yapılması gerekenler vardır. Ezan okunurken yapılması gerekenleri yapmak aynı zamanda sünnettir ve faziletlidir. Bundan dolayı namaz kılmak, oruç tutmak gibi ibadetlere nasıl önem veriliyor ve gerekenler yapılıyorsa ezana da aynı önem verilmeli ve gereklilikleri yerine getirilmelidir.

Ezan Sırasında Yapılması Gerekenler

Ezan okunurken ve ezan bittikten sonra yapılması gereken bazı davranışlar vardır. Bu davranışlar aynı zamanda sünnet niteliğinde olup Müslüman her insanın bu davranışları yerine getirmesi Peygamberimiz Hz. Muhammed’in şefaatine nail olabilmek için de oldukça önemlidir.
Ezanı okuyan müezzini ezan okurken dinlemek ve müezzinin söylediklerini onun ardından tekrar etmek sünnettir.
Ezan okunurken dua etmek de sünnettir. Ezan okunurken edilen duaların Allah tarafından geri çevrilmediği, kabul edildiği ve bu nedenle ezan sırasında dua etmenin oldukça önemli olduğu din alimleri tarafından belirtilmektedir.
Ezana saygı göstermenin gerekliliği olarak ezan okunurken bir işle meşgul olunmaması, eğer bir iş yapılıyorsa yapılan işe ara verilmesi ve ezandan sonra devam edilmesi de yapılması gereken hoş bir davranıştır.
Ezan bittiği zaman ezan duası olarak bilinen dualardan okumak ya da Peygamber Efendimiz’in öğrettiği dualardan birini okumak da sünnettir.
Ezan okunurken camiye yakın bir kişinin camiye giderek camide cemaatle beraber namaz kılması da sünnettir.
Yani, namaz vakitleri hakkında bir çağrı ve bir ibadet olan ezan okunurken bu davranışları uygulamak oldukça önemli ve faziletlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı