Dini Bilgiler

Ezan ilk olarak nasıl ortaya çıktı?

Günde beş vakit namazın duyurusu ve daveti olan ezan İslam tarihinde ilk olarak nasıl ortaya çıktı?


Hicretten hemen sonra hemen  Mescid-i Nebevi dediğimiz Peygamber efendimizin şuan kabrinin bulunduğu mescid inşa edilmiş ve bu mescid tamamlanınca namaz cemaatle kılınmaya başlanmıştır. Namaz vakitlerinde de Hz. Bilal-i Habeşi,”hayya alesalah” yani  “Haydi namaza” diyerek sahabeleri namaza çağırırdı.
Peygamberimiz sahabeleriyle Müslümanları namaza nasıl çağrı yapacakları hakkında istişare yaptı. Herkes farklı farklı  önerilerde bulundu. Kimi; namaz vakitlerinin boru çalınarak, ateş yakılarak, çan çalınarak veya yüksekçe bir yere bayrak dikilerek haber verilmesi tekliflerinde bulundu. Fakat Peygamberimiz, bu tekliflerin her birini, başka millet ve dinlere ait olması nedeniyle uygun görmemişti. Topluluk bir karara varamadan dağıldı.
Bir gece Hz. Abdullah bin Zeyd, rüyasında namaza insan sesi ile çağırıldığını gördü ve rüyasını Hz. Peygambere anlattı. Peygamberimiz bu ifadeleri çok beğendi ve “Gördüğünü Bilal’e öğret; çünkü onun sesi güzeldir.” buyurdu. Hz. Bilal, Medine’nin en yüksek yerine çıkarak öğrendiklerini okudu.
Ezan hakkında diğer bilgiler:
Ezan sözlükte herhangi bir şeyi bildirmek, duyurmak  ve ilan etmek demektir.
Dini anlamı namaz vakitlerini belirli sözlerle özel bir şekilde bildirmek demektir.
Ezan okuyana “müezzin “denir. Müezzinin sesi yetiştiği  yere kadar ezanı duyan insan, cin ve her şey kıyamette şahitlik eder ve müezzinin bağışlanmasını ister. Hz. Ömer şayet halife olmasaydım müezzinlik yapardım diyerek bu görevin ehemmiyetine işaret etmiştir.
Ezan sünneti- Müekkededir. Yani efendimizin hiç terk etmediği bir sünnettir.  Hicretin 1. Yılında mescidi nebeviyenin inşasının bitiminden sonra okunmaya başlanmıştır. Beş vakit namaz ile Cuma namazı için ezan okumak ve kamet getirmek erkekler için sünnettir.
Ezan okuyan kişinin Müslüman, erkek ve akıllı olması şarttır. Bu nedenle Müslüman olmayan bir kimsenin ezanı sahih değildir. Kadının , mümeyyiz olmayan çocuğun,, deli ve sarhoşun ezan okuması mekruhtur. Bunların okudukları ezan iade edilir.
Oturarak ezan okumak ve kamet getirmek mekruhtur.
 
Kaynak:www.yeniakit.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı