Evlilik Duası

1 yorum
1.927 okunma

Dua etmek Allah’tan istemek demektir. Bu nedenle kulların hakkında hayırlı ve ya şer diyemeyeceği durumlarda da bol bol dua etmesi gerekir. Dua edilecek konulardan biri de evliliktir. Evlenmek isteyenlerin, sevdiği ile evlenmek isteyenlerin, kısmetinin açılmasını isteyenlerin ve ya muradının hâsıl olmasını isteyenlerin Allahu Teâlâ’ya dua etmesi gerekir. Evlilik duası farklı şekillerde âlimler tarafından belirlenmiş olsa da Allah katında en makbul olan dua içten gelerek yapılan dua olacaktır. Evlenmek isteyen kişilerin de içlerinden gelerek dua etmesi ve her zaman hayırlı bir evlilik için duada bulunması gerekir.

Hâkim en- Nisaburi’nin El-Müstedrek eserinde yer alan bir rivayete göre Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

‘’Evlenmeyi arzu ettiğinde abdest al ve iki rekât namaz kıl. Hemen sonra şöyle dua et:

‘’Allahümme inneke takdiru ve la ekdiru ve te’alemu ve la e’alemu ve ente allamu’l- ğuyub. Fe in raeyte enne ‘istenilen kişinin ismi söylenir’ hayrun li fi dini ve dünyaye. Fe ahireti fekdurhali ve in kane ğayruha hayranli minha fi dini ve dünyaye ve ahireti vekdurhali.’’

‘’Şüphesiz ki Rabbim sen takdir edersin ben edemem. Sen bilirsin ancak ben bilemem. Sen gaybı hakkıyla bilensin. Eğer senin ilminde (istenilen kişinin ismi söylenir) benim dinim, dünyam, ahiretim hakkında hayırlı ise onu bana takdir eyle. Eğer bir başkası benim dinim, dünyam ve ahiretim için bundan daha hayırlıysa onu bana takdir eyle.’’ (1)

Kur’an-ı Kerim’de bulunan Hadid Suresi 29. ayette geçen:

’Ve ennel fadle bi yedillâhi yû’tîhi men yeşâu, vallâhu zûl fadlil azîm.’’ (Fazl (fazilet, ihsan, üstünlük) Allah’ın elindedir. Onu dilediğine verir. Allah büyük fazl sahibidir.)

Bu ayet-i kerime temiz bir kâğıda yazılıp katlanır ve üzerine de beyaz bir kumaş sarılıp evlenmek isteyen kişinin boynuna asılırsa kısa zamanda hayırlı bir yuva kuracaktır. (2)

Taha Suresi yazılıp bir suya atılır ve yazılar silindikten sonra bu su ile banyo yapılırsa bu kişi kısa sürede evlenir. Ayrıca evlenmek isteyen kişiler her gün bol salavat çekmeli Ya Vedud, Ya Cemil, Ya Habib gibi Allah’ın isimlerini zikretmelidir.

Kaynaklar

(1)Hakim en-Nisaburi, el-Müstedrek, Nikah

(2)İmam-ı Yafi, Kur’an-ı Kerim’in Havas ve Esrarı

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Evlilik Duası (1 Yorum)