Camiye Girerken Okunacak Dua

yorumsuz
1.170 okunma

Camiye Girerken Okunacak Dua

Cami ibadet etmek, oturmak, sohbet etmek gibi amaçlarla kullanılabilecek mekânlardandır. Peygamberimiz (s.a.v.) zamanında camiler hayatın merkezi konumunda oldukları için camiler adeta bir devlet gibi işlemlerin yapıldığı ibadetlerle sınırlı tutulmayan alanlar olmuştur. Camilerin bu nedenle önemli yerler olmasından dolayı girip çıkarken dua edilmesi ve bütün işlerde Allah’a sığınılması, verilecek kararlarda Allah’ın evinde olmaktan dolayı yanlış bir karar verilmemesi için duada bulunulmalıdır.

Camiye Girerken Edilecek Dualar

‘’Euzü billahil azim, ve bi vechihil kerim, ve sultanihil kadim, mineş şeytanirracim. Bismillahi ves selatü ves selamü ala rasulillahi. Allahümmeftah li ebvabe rahmetike.’’

Anlamı: Rahmetten kovulan, taşlanmaya müstehak olan şeytandan, Azim Kerim ve yüce, ezeli kudret sahibi Allah’a sığınırım. Allah’ın adıyla salat ve selam Resulullah’a olsun. Ey Allah’ım! Bana rahmetinden kapılar aç. (1)

Peygamberimiz (s.a.v.)’e salavat getirerek ve Besmele çekerek bir yere girmek de büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca camiye girdikten sonra ‘’tahıyyatü’l mescid’’ namazı kılınır. Bu namaz Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından yerine getirilen bir sünnettir.

Camiden Çıkarken Okunacak Dualar

Camiye girerken edilecek olan dualar gibi camiden çıkarken edilecek olan dualar da oldukça önemlidir. Bu anlamda Peygamberimiz (s.a.v.)’den gelen bir rivayete göre şu şekilde dua edilmesi gerekir:

‘’Bismillahi ves selatü ves selamü ala rasulillahi aleyhi ve sellem. Allahümme inni es’elüke min fadlike. Allahümme’ sımni mineş şeytanirracim.’’

Anlamı: Salatü selamlar Allah’ın resulü Hz. Peygamber (s.a.v.)’e olsun. Ey Allah’ım! Ben senin fazlından istiyorum. Allah’ım beni taşlanmış şeytanın şerrinden sen koru. (2)

Kaynaklar

(1)Sırlı Dualar, Necdet Kahveci

(2)İbn Mace

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Ekim 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın