Dua

Borçlu Olan Kimsenin Okuyacağı Dua

Borçlu Olan Kimsenin Okuyacağı Dua

Borçlu olan kimselerin maddi sıkıntılar çekerek borçlarını ödeyememesi durumunda kendilerine yardım edecek olan Allah’a el açmaları ve bol bol duada bulunmaları gerekir. Kur’an-ı Kerim’de bereket için okunacak pek çok dua vardır. Kişiler bu duaları okuduğunda Allahu Teâlâ işlerini açar ve borçlarını ödeyebilmeleri için hayırlı yollar gösterir.
En Etkili Borçtan Kurtulma Duaları
Kulillâhumme mâlikel mulki tû’til mulke men teşâu ve tenziul mulke mimmen teşâ’(teşâu), ve tuizzu men teşâu ve tuzillu men teşâ’(teşâu, bi yedikel hayr(hayru), inneke alâ kulli şey’in kadîr(kadîrun). (1)
Anlamı: De ki: “Ey mülkün sahibi olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin. Dilediğinden de mülkü çeker alırsın. Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin. Hayır senin elindedir. Şüphesiz sen her şeye hakkıyla gücü yetensin.” Bu duayı her kim günlük olarak bir ve ya birkaç defa istediği sayıda okursa Allahu Teâlâ kesinlikle duasını geri çevirmez.
Hz. Peygamber (s.a.v.) borçlu olan kimsenin okuması için şu duayı tavsiye etmiştir:
‘’Allahummekfini bi helalike an haramike ve ağnini bi fazlike ammen sivak.’’
Anlamı: Allah’ım! Rızkını helalinden ver ve beni haram yollara düşürme, bana ihsanından lütfeyle. Beni senden başka kimseye muhtaç eyleme.’’ (2)
Peygamberimiz (s.a.v.) zamanından gelen bir rivayete göre borçlu olan kimse imsak vaktinden sonra ve güneş doğmadan önce 100 kere şu duayı zikrederse fakirlikten kurtulur, borçlarını öder ve ahirette sevap kazanır. (3) Dua şudur:
’Sübhanellahi ve bihamdihi, sübhanellahil azimi, estağfirullah.’’
Anlamı: ‘’Allah’ım seni tesbih ederim, sana hamd ederim. Yalnız senden mağfiret dilerim. Günahlarımdan sana sığınırım.’’
Kaynaklar
(1)Al-i İmran Suresi, 26
(2)Tirmizi, Buhari
(3)Sırlı Dualar, Sait Erzen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı