Dini Bilgiler

Abdestin Sağladığı Hayır ve Bereketler

Abdest genel olarak temizlik,arınma anlamlarına gelir. Gerçek bir abdest maddi,manevi tüm kirlerden arınma olarak ifade edilir. Abdestin önemi bu anlamda ne kadar değerli olunduğu konusunda da tahminde bulunmak zor değildir. Abdest diğer bir ifadeyle temizlenme işlemi maddi olarak bedeni kirlerden temizlediği gibi manen de kalbi kötülüklerden arındırarak sizlere hayatınızda temiz bir safya açmaktadır. Abdest alan kişi her anlamda temizliğin verdiği iç huzuru ile Yaradan’ına yaraşır ölçüde bulunmanın hazzını da yaşar. Abdest değerini ve önemini anlatmak için Peygamberimiz (s.a.v.) bu konuda hadisleri bulunmaktadır. bu hadisler abdestin önemini kavramamızda bizlere yardımcı olmaktadır.
Bu hadislerden bazıları şunlardır:
” Sizden biriniz evinin önünden akmakta olan bir nehir görse ve bu nehirde her gün beş defa yıkansa üzerinde kirden, pastan eser kalır mı? İşte günde beş vakit abdest ve namazda öyledir. Günahları siler süpürür.”
” Kim emrolunduğu gibi abdest alır ve emrolunduğu gibi namaz kılarsa küçük günahları affolunur.”
” Abdest müminin silahıdır. 
Tüm bu hadisi şerifler abdestin ne kadar değerli ve önemli olduğu konusunda bizlere yardımcı olur. Düşünün bir insan samimi bir kalple inanarak ve korunduğuna ve temizlendiğine inanarak abdest alıyor, O insan da kötülük ve pislikten eser kalır mı? Tabi ki kalmaz. İçi güzel, dışı güzel, ameli güzel insan olarak hayatını sürdürür. Kendini ve çevresini meşale gibi aydınlatır. Böyle insandan hep hayırlar yükselir, bereketler hasıl olur.
Abdestin Sağladığı Yararlar Nelerdir?
Abdest almak kişiye pek çok konuda sayılamayacak yararlar sağlar. Abdestin sağladığı yararlar olarak sizlere bu konuda şunları söyleyebiliriz:

  • Abdest ışıktır, nurdur. Kişiyi her ortamda aydınlatır, rahatlatır.
  • Abdestli olan kişi her zaman için gerek bedeniyle gerekse içiyle tertemiz insandır.
  • Gerçek abdest kişiyi kötülüklerden korur. Kişi bu sebeple kötülük yapmaktan korkar. Daha iyi bir insan olmaya çalışır.
  • Abdestli kişi her zaman için ölüme hazırdır. Şayet abdestli olarak ölürse şehit sevabı alacağını bilir ve ötelerde yükselir.
  • Abdestli olarak yatağa girildiğinde kişinin ruhu yükselir ve sabaha kadar ibadet etme sevabı kişiye verilir.
  • Maddi olarak ta sürekli abdest alan kişilerde yapılan araştırmalarda bu kişilerin göz sağlıklarının çok iyi oldukları tespit edilmiştir.
  • Ruh sağlığı olarak ta sürekli olarak abdest alan kişiler çok daha sağlıklı bir ruhsal gelişime sahiptirler.

​Abdestin Sağladığı Hayır ve Bereketler Olarak Özetlemek Gerekirse;
Abdestin kişilere sağladığı abdestin hayır ve bereketleri üzerinde durmak gerekirse abdest genel olarak kişilere bedenen temizlik anlayışı sağladığı gibi manen de kişiler için oldukça bereketli ve hayırlı kapıların açlmasını sağlamaktadır. Öyle ki abdestli yapılan işler her zaman için hayırla tamamlanır. Abdestle yapılan bir yemek sahibi için bereket ve şifa deposudur. Abdestle başlanan bir işin sonu hayırla tamamlanır. Abdestli bir halde bulunan kişi Hak katında değerli birisidir. Uyuduğunda tüm melekler rahmet kanatlarını açarak o kişi için sabaha kadar dua ederler. Abdestli olan kişinin yürümesi, konuşması, gülmesi, ağlaması ve ölümü bile Hak katında hayırlıdır ve o kişi en değerli kişiler içinde, salihler derecesinde makamlara kavuşur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı