Dini Bilgiler

Abdest Almanın Bilinmeyen Faydaları

Abdest Almanın Bilinmeyen Faydaları

Abdest almanın dünyevi ve uhrevi birçok yararları vardır. Ancak her şeyden öncesinde şunu unutmamak gereklidir ki abdest bir ibadettir. İşte abdest alanda görülen 8 yarar.

Abdestin yararları saymakla tükenmez. Abdestin dünyevi ve uhrevi birçok yararları vardır. Ancak her şeyden önce şunu unutmamak gerekli. Abdest bir ibadettir. İbadetlerin ise birçok gayesi ise ahirettedir. Ahiretteki menfaatler ise dünyevi menfaatlerin yanında çok daha yüksek ve ulvidir.
Bir Müslüman ibadetlerin sebep dünyevi ve gerekse uhrevi menfaatleri amaçlı ibadet etmez. İbadetler yalnızca Allah’ın rızasını elde etmek amaçlı yapılır. Öbür menfaatler ise kendiliğinden belirir. O menfaatleri bizzat amaç ve gaye edinerek ibadet yapılmaz ve yapılmamalı.
Peygamber efendimiz ( sav ) abdest hakkındaki bir hadisinde: “Şüphesiz ki benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağırılacaktır. Yüzünün nûrunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın” (Buhârî/Vudû-3).
Bu hadis tarafından ölçümlendirme ve kıyas yapacak olursak. Ahirette ve cennet az bir nur dünyanın birçok büyük menfaatinden daha değerlidir. Zira orası ebedi ve baki bir alemdir. Bununla beraber Bir Müslüman güzelce abdest alırsa eşliğinde bir takım faydalar da belirir.

İşte abdestin bazı faydaları;

1 – Her gün  el yüz ve ayaklarımız birçok yere temas etmekte. Bu temasla birçok mikrop el ve ayaklarımıza bulaşır. Günde 5 kez elleri, yüzü ve ayakları yıkamak bizi mikroplardan arındırır.
2 – Ağız ve burnumuz mikropların vücudumuza girdiği en mühim yerlerdendir. Buraların sık sık temizlenmesi bizleri mikroplara karşın korumaktadır.
3 – Yüzün yıkanması da cildi kuvvetlendirir, baştaki ağırlığı ve yorgunluğu hafifletir. Damarları ve sinirleri harekete geçirir. Sürekli abdest alanın, yaşlansa dahi, yüzündeki zerafet, tazelik gitmez.
4 – Gusülle beden eski zindeliğini kazanır. Vücudu belirli aralıklarla yıkamak, koruyucu hekimlik yönünden çok mühimdir. Dinimiz, bekâr da olsa, her cuma günü gusletmeyi emretmektedir.
5 – Bedende bir statik elektrik dengesi vardır. Bu elektriksel yük, öfkelenince normalin 4 katına, cünüp olunca, 12 katına çıkar. Günümüzde, kızılötesi ışınlarla dış derinin görüntüleri çekilmiş, bu fotoğraflarda, ilişkiden sonra, vücudun tüm yüzeyinin fazla statik elektrik tabakasıyla örtüldüğü belirlemiştir. Yıkanınca su zerreleri, olumsuz elektrik gerilimini alarak, vücudu topraklayıp, yine normale döndürüyor. Bu açıdan gusül, tıbbî yönden de, yapılması gerekli olan bir temizliktir.
6 – Yine abdest ve gusül, vücudun kan dolaşım mekanizmasına katkıda yer aldığı benzeri lenf sisteminin uyarılıp harekete geçmesine de destek olur.
7 –  Toprakla yapılan teyemmüm de, bedendeki statik elektriği büyük ölçüde yok eder.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı