Uyku Duası – Uyuyabilmek İçin Okunacak Dualar

Namazın Mekruhları

Aile Huzuru İçin Okunacak Dua

Kabir Ziyaretinde Okunacak Dualar

Salavatı Şerifeler

Dini Bilgiler Mart 17, 2014
78 okunma

Merhaba Değerli Kardeşlerim Salavatı Şerifeler ve Anlamlarını Sizler İçin Yazalım,

Burada Amacınız Salavat-ı Şerifeleri Okuyup Geçmek Değil, Anlamlarıyla Birlikte Aklımıza Kazımamız Gereklidir, Peygamber Efendimizin Üzerine Salavat Getirmenin Fazileti Büyüktür, Siz Dünya’da Hz.Muhammed (s.a.v) İçin Salavat Getirirseniz Ahirette’de Peygamber Efendimiz Müminlere Yardımcı Olacağını Buyurmuştur,

Salat-ı Münciye & Salat-ı Tüncina :

Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîel hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyıât ve terfe’unâ bihâ a’le’d-dere-cât ve tubelliğunâ hihâ aksâ ğayât min cemi’il-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del memât, Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve nimen-nasiyr.

Anlamı : Ey Günahlarımızı Mağfiret Edici Olan Allah’ım, Efendimiz Hz.Muhammed (A.s) Üzerine Salat İle Öyle Rahmet Eyleki, Bizi O Salatla Necata ve Selamete Erdirin, Bu Salat Aracılıgıyla Yerlerden, Göklerden ve Bütün Korkunç Şeylerden, Dünyevi ve Uhrevi Azap ve korkulardan Bizlere Selamet İhsan Edersin, Dinimize Vücudumuza Ve Mallarımıza Gelecek Zevallerden Lütfen Keremen Halas Edersin, Bütün İhtiyaçlarımızı Kabul Ederek Verirsin, Rasul-ü Muazzam Efendimize Ettiğimiz Salat Hürmetine Dünyevi ve Uhrevi Bütün Muratlarımıza Nail Eylersin, Server-i Kainat Efendimize Ettiğimiz Salat Sebebiyle Ve Fazlü Kereminle Bizi Yukarı Kaldırırsın,Kullarına Hazırladığın Yüksek Derecelere Bütün Hayırlara Biz Kullarını Eriştirirsin, Rasul-ü Kibriyaya ettiğimiz Salat Hürmetine a’laların en alasına , binbir hayratın yümn ve berekatın en yükseğine erdirirsin, Dünyada Olduğumuz Müddetcede öldükten sonrada lütfen keremen her işimizi hayırların hepsine, Gayelerin En Sonuna Ergörürsün.

Mardin Ulemasından Mahmud’üt Türki Mehmed efendi Bol Bol Salavat-ı Fatihi’yi Okurlardı, Salavat-ı Fatihi’ninde Okunması Kolay Manası Büyük’tür,

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin fil evveliyne vel-ahiriyne bi-adedi ilmillah.

Anlamı: Allah’ım Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e evveleyn ve ahireyn arasında, Sayısı İlahi İlmince bilinen kadar salat eyle.

Necat’ül-Mü’miniyn’de, salavat-ı şerifelerin efdali olarak beyan olunanda budur:

Allahümme Salli ala seyyidina Muhammed’in-il-fatihi lima uglika vel-hatimi lima sebaka nasır il hakkı velhadi ila sıratik’el müstakim ve ala alihi hakka kadrihi ve mikdarih’il azim.

Anlamı : Allahım Peygamber Efendimizin Üzerine Rahmetini Bağışlaki, O Kapalı Olan Herşeyi Açıcıdır, Nebi’lerin En Sonunda Gelen O’dur, Hakkıyla Yardım Eden O’dur, Sürekli olarak Doğru Yolu Gösteren O’dur, Rahmetini Peygamber Efendimize ve Onun Evlatlarına Bağışla, Değerli Rasulünün Yüksek Kadri, Tüm Kıymeti ve Hakkı İçin.

Allahümme salli ala Muhammedin ve ala al-i Muhammedin fil-evveliyne vel-ahiriyne ve fil-melai a’la yevmiddin.

Anlamı: Allah’ım Hz.Muhammed (a.s)’ın ve onun alinin evladının üzerine salat eyle, kendisinden önce gelen nebileri ve ümmetleri arasında şanını tazim ve tekrim eyle ve bundan sonrada kıyamete kadar alimleri ümmetleri arasında şerefini yücelt, göklere ve melaike-i mukerrebiyn derecesine çıkar.

Es-salatü ves-selamü bi adedi mafi ilmillahi aleyke ve ala alike ya seyyidi ya Rasullahi ente vesileti kallet hıyleti huz bi yedi edrikni bi vechillah’il kerim.

Anlamı : Allah (C.c)’ın İlm-i Ezelisindeki Rakam Kadar senin ve senin alinin ve evladının üstüne Salat ve Selam,Ey Cenab-ı Allah’ın Rasulü Tarik-i Hakka Beni İletecek Olan Sebebi Necatımsın.Çaresizim Ellerimden Tutarak Beni Alllahü Teala’nın Yoluna Eriştir.

Salat-ı Tefriciye & Salat-ı Nariye :

Çeşitli Sıkıntılar ve Kederleri Yoketmek İstiyorsanız Salat-ı Tefriciye ve Salat-ı Nariye Salavat-ı Şeriflerini Elinizden Geldiği Kadar Okuyun.

Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammed’inillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tenâlü bih’irre ğâibü ve hüsnül-havâtimü ve yüsteskel ğamâmu bir vechihil Kerîmi ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefsin bi-adedi külli ma’lûmun leke.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

*
İlginizi Çekebilir
Resulullah’ın Dilinden Dualar

Resulullah’ın Dilinden Dualar

Haziran 27, 2016
82 okunma
Kuran-ı Kerim' in Önemi

Kuran-ı Kerim' in Önemi

Şubat 29, 2016
52 okunma
Yasin Suresi

Yasin Suresi

Aralık 10, 2015
204 okunma
Gusül(Boy) Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül(Boy) Abdesti Nasıl Alınır?

Ekim 10, 2015
101 okunma
Cehennemin Katları Nelerdir?

Cehennemin Katları Nelerdir?

Ekim 1, 2015
77 okunma
Kurban Bayramı – Kimler Kurban Keser

Kurban Bayramı – Kimler Kurban Keser

Eylül 15, 2015
45 okunma
Abdest Almanın Faydaları Ve Mucizeleri

Abdest Almanın Faydaları Ve Mucizeleri

Eylül 2, 2015
82 okunma
Hazreti Musa'nın Mucizeleri

Hazreti Musa'nın Mucizeleri

Temmuz 24, 2015
66 okunma
Bunlar da var!
Kabire Gidince Okunacak Dua

Kabire Gidince Okunacak Dua

Mart 2, 2014
128 okunma
Lahn Nedir ? Lahn’ın hükmü nedir ?

Lahn Nedir ? Lahn’ın hükmü nedir ?

Ağustos 23, 2014
153 okunma
Nazar Duası Nedir

Nazar Duası Nedir

Haziran 28, 2016
192 okunma
Namazı Bozan Şeyler

Namazı Bozan Şeyler

Aralık 1, 2013
226 okunma
Tebbet Suresi

Tebbet Suresi

Kasım 4, 2013
263 okunma
İslamın Şartları

İslamın Şartları

Kasım 8, 2013
235 okunma
Maun Suresi

Maun Suresi

Kasım 4, 2013
244 okunma
Fatiha Suresi

Fatiha Suresi

Kasım 4, 2013
723 okunma
Ali İmran Suresi

Ali İmran Suresi

Mayıs 14, 2014
29 okunma
İslami Kısaltmalar ve Anlamları

İslami Kısaltmalar ve Anlamları

Mart 13, 2014
73 okunma