Hz. Resulullaha Mahsus Hükümler

İsmi Azam Duasının Fazileti

Rüyada Abdesthane Görmek Neye İşaret ve Delalet Eder

Tevbe Namazı Nedir, Nasıl Kılınır

Cehennemin Katları Nelerdir?

Dini Bilgiler Ekim 1, 2015
88 okunma

 

Cehennemin Katları Nelerdir?

İnsanlar, dünya telaşı içindeyken, ahiret gerçeği ve büyük tehlike olarak bilinen cehennemin varlığını, unutmuş görünmektedirler. Oysa cehennem, insanları  tüm gerçekliğiyle beklemektedir. Bana göre, sadece müslümanın değil, bütün insanların korkması gereken en büyük hakikat cehennem hakikatidir.Günümüzde, bu hakikati hafife alıp, yokmuş gibi davranan pekçok insan bulunmaktadır. Bu durum, şeytanın devreye girerek, onlara vesvese vermesinden kaynaklanmaktadır. Biz bu yazımızda, cehennemin katlarından bahsetmeye çalışacağız.

Birçok inanç sisteminde yer alan cehennem kavramı, İslam dininde de, önemli bir yer tutmaktadır.Cehennem, ahirette var olan, gerçek bir hakikattir. Burası, Allah-u Teala’nın emriyle hazırlanmış, ve gelmiş geçmiş bütün günahkar, asi, kafir, dinsiz insanların cezalandırıldığı bir azap yurdudur.Yüce kitabımız, Kuran-ı Kerim’de, Allah-u Teala, cehennemin varlığı hakkında, kullarını uyarıyor, ve emirlerinin yerine getirilmemesi halinde, onları cehennemle cezalandıracağını buyurarak, tehdit etmektedir. İnançlı ve aklı başında olan bir insanın, hayatta en çok korkacağı şey şu olmalı, son nefeste, imansız ölmekten ve cehenneme gitmek, bence hayatının temel amacını, bu cümle oluşturmalıdır. Sadece müslüman için söylüyorum, kafir için söylenecek bir söz bulunmamaktadır, o zaten bu dünyada cennetini yaşamaktadır. Konumuzu saptırmadan, cehenneme kaldığımız yerden devam etmekte fayda bulunmaktadır. Dünya hayatında, inançsız ve günahkar müslümanların ahirette gideceği tek yurt vardır, o da cehennemdir. Buraya, günahkar müslümanlar girecek ve günahları miktarınca, azap çektikten sonra cennete gideceklerdir. Kafir ise, cehennemde sonsuz olarak kalacak, kendine ne bir yardımcı, ne bir dost eli bulamayacak, fakat nadir de olsa, bazı günler azabı hafifletilecektir.Tabi bütün bunları dil ile anlatmak çok kolay olmaktadır. Bu hakikatler, gerçekleşecek ve çoğu insanın son pişmanlığı onlara herhangi bir fayda sağlayamayacaktır.

Günümüzde, islam alimlerinin, hakikatler konusunda insanları tam olarak bilgilendirmediklerini düşünmekteyim. Çoğu alimlerimiz, cehennemden bahsederken, daha detaylara inmemekte ve cehenneme, kimlerin gireceği konusunda tam olarak, bilgi vermemektedir.Toplumumuzda çoğu insan, ahiret hayatında sonsuz azap yurdu olarak sadece cehennem ismini bilmektedirler.Oysa, Kuran-ı Kerim’de, cehennemin katları, olduğunu ve bu katlardayoğunluğuna ve şiddetine göre, çeşitli azapların bulunduğunu, bizlere haber vermektedir.Cehennem ve katları hakkında, bilgi vermekte yarar bulunmaktadır. Kuran-ı Kerim ve peygamber efendimizin(s.a.v)’in, haber verdiğine göre, cehennem, tam 7 katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlara, günah derecesine göre ve inançlarına göre, insanlar ve cinler gireceklerdir.

Cehennemin katları şunlardır;

1-Cehennem, azapların en hafifi bu katta bunmaktadır.Günahkar müslüman ve cinler girecektir.

2-Sakar, yahudi inancı taşıyan insanlar girecektir.

3-sair, hz.İsa(a.s)’ın milleti olan, hıristiyanlar buraya girecektir.

4-Caim, şeytan ve cinlerin gireceği yerdir.

5-Hutame, bütün kafirlerin girdiği bölümdür.Gayya kuyusu, bu bölümde bulunmaktadır.

6-Leza, putperestler, büyücüler bu bölüme gireceklerdir.

7-Haviye, cehennemin en zor ve azabı en şiddetli bölümüdür.

Bu bölüme, yalnızca münafıklar ve fasıklar girecektir. Cehennem bile, buradan Allah-u Teala’ya sığınmıştır. Çoğu insana, şaka gibi gelen bütün bunların hepsi gerçektir. Birçok islam alimine göre, cehennem ve katları, şu anda mevcuttur. Bu katlara, nice insanlar girecektir; dünyada, iyi olarak bilinen birçok insan, cehenneme atılacaktır. Rabbim, bütün müslümanları, cehennemden azabından korusun. Çünkü bu azap öyle bir azaptır ki, şiddetine bir saniye bile dayanamazken, yıllarca orada kalmayı, düşünmek bile istemiyoruz.

ibadet.tv

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

*
İlginizi Çekebilir
Resulullah’ın Dilinden Dualar

Resulullah’ın Dilinden Dualar

Haziran 27, 2016
94 okunma
Kuran-ı Kerim' in Önemi

Kuran-ı Kerim' in Önemi

Şubat 29, 2016
61 okunma
Yasin Suresi

Yasin Suresi

Aralık 10, 2015
240 okunma
Gusül(Boy) Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül(Boy) Abdesti Nasıl Alınır?

Ekim 10, 2015
111 okunma
Kurban Bayramı – Kimler Kurban Keser

Kurban Bayramı – Kimler Kurban Keser

Eylül 15, 2015
50 okunma
Abdest Almanın Faydaları Ve Mucizeleri

Abdest Almanın Faydaları Ve Mucizeleri

Eylül 2, 2015
94 okunma
Hazreti Musa'nın Mucizeleri

Hazreti Musa'nın Mucizeleri

Temmuz 24, 2015
77 okunma
Bunlar da var!
Zümer Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Zümer Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Aralık 6, 2014
297 okunma
Ruh Temizliği Nedir

Ruh Temizliği Nedir

Nisan 5, 2014
66 okunma
Hz Ömer (R.a) Sözleri

Hz Ömer (R.a) Sözleri

Eylül 25, 2014
586 okunma
Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Haziran 28, 2016
37 okunma
Hasta Ziyaretinde Okunacak Dualar

Hasta Ziyaretinde Okunacak Dualar

Ekim 9, 2015
106 okunma
Guslü Gerektiren Haller

Guslü Gerektiren Haller

Kasım 23, 2013
244 okunma
Zekatın Farz Olmasının Şartları

Zekatın Farz Olmasının Şartları

Ocak 8, 2014
239 okunma
Camiye Girerken Okunacak Dua

Camiye Girerken Okunacak Dua

Ekim 25, 2015
38 okunma