Namaz

Akşam Namazı Nasıl Kılınır Resimli Anlatım

Akşam Namazı 5 Rekattan Oluşuyor.Diğer Namazlardan Farkı Farzı İlk Kılınır.

3 Rekat Farzı Daha Sonraki 2 Rekat Sünneti Kılınır.

Namazımızı Kılmak İçin Niyet Ettim Allahım Akşam Namazımın 3 Rekat Farzını Kılmaya Diye Niyet Ederiz.

iftitah tekbiri

Nİyeti Ettikten Sonra İftitah Tekbirimizi Alırız Yani Baş Parmaklarımızı Kulak Memelerimize Değdirir Ve Ellerimizi Göbeğimizin Üstüne Bağlarız.

kıyam vaziyeti

Bu Sırada Okumamız Gereken Sureler: Sübhaneke, Besmele Çekip Fatiha Sonrasında Tebbet Suresini okuruz.

Sureler Bitince Allahu Ekber Diyerek Rükuya Eğiliriz.

rükuya varmak

3 Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Der Ve Tekrar Ayağa Kalkarız.Ayağa Kalkarken Semiallahü Limen Hamideh Demeyi Unutmayın.

Allahu Ekber Diyerek Secdeye Kapanır Ve üç Defa Sübhane Rabbiyel Ala Der Oturur Vaziyete Geliriz.Tekrar Allahü Ekber Diyerek Secdeye kapanır

secdeye varmak

Ve Üç Kere Daha Sübhane Rabbiyel Ala der Ve Tamamen Ayağa Kalkarız 2 Rekata.

Eüzü Besmele Çeker ve Fatiha, İhlas Surelerini Okuruz.

Sureler Bitince Rükuya Eğilir ve Üç Kere Sübhane Rabbiyel Aziym Deriz.Doğrulurken Semiallahü Limen Hamideh deriz.Doğrulduktan Sonra Rabbena Lekel Hamd Ve Allahu Ekber Der Secdeye Gideriz.Secde Tesbihi Yani 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Der Oturur Şekle Geliriz.Allahu Ekber Der Ve Tekrar Secdeye gideriz. 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Oturup Ettehiyyatüyü Okuruz bittikten Sonra Allahu Ekber Der Ayağa Kalkarız.(3. Rekata)

Besmele Çeker Ve Fatiha Suresini Okuruz.Allahu Ekber Diyerek Rükuya Varır ve Üç Defa Sübhane Rabbiyel Aziym Deriz.Ayağa Kalkarız.Sonrasında Allahu Ekber Diyerek Secdeye Kapanırız.Üç Defa Sübhane Rabbiyel Ala Der Oturuş Şekline Geliriz Ve Sonra Tekrardan Allahu Ekber Diyerek Tekrar Secdeye Kapanırız Üç Defa Daha Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Tamamen Otururuz Otururken Ettehiyyatü Allahümme Salli Barik Ve Rabbena Dualarını Okuruz.

Dualar Bitince Kafamızı Sağa Döndürerek Esselamü Aleykum Rahmetüllah Deriz. Sonrasındada Sol Tarafa Kafamızı Çevirip Esselamü Aleykum Rahmetüllah Deriz Ve Akşam namazımızın 3 Rekat Farzı Bitmiş olur.

Sıra Geldi Akşam Namazımızın 2 Rekat Sünnetini Tarif Etmeye.

Niyyet Ettim Allahım Akşam Namazımın 2 Rekat Sünnetini Kılmaya Diye Niyettik Ettikten Sonra İftitah Tekbirini Alırız Yukarıdaki Gibi Ve Ellerimizi Bağlarız.

Bu Sırada Okumamız Gereken Sureler İse Sübhaneke, Fatiha Ve Kevser Suresidir.Sureler Bitince Tekbir Alınır(Allahu Ekber) Denir Ve Rükuya Varılır.Rükuda İken Üç Defa Sübhane Rabbiyel Aziym Der Ve Ayağa (Kıyama) Kalkarız.

Allahu Ekber Diyerek Secdeye kapanır Ve Üç Defa Sübhane Rabbiyel Ala Deriz Oturuş Şekline Geçeriz, Tekrar Allahü EKber Der Ve Secdeye kapanırız, Secdede Üç Defa Sübhane Rabbiyel Ala Dedikten Sonra Ayağa Kalkarız Akşam Namazımın 2. Rekat Sünnetine.

Kalktığımız Zaman Besmele Çekip Fatihayı Okuruz Sonra İhlas Suresini Okur Ve Rükuya Varırız.Rükuda Üç Defa Sübhane Rabbiyel Aziym Dedikten Sonra Tamamen Ayağa Kalkar ve Allahu Ekber Diyerek Secdeye Gideriz.Secdede 3 Kere Sübhane Rabbiyel Ala Der oturur Vaziyete Gelir Tekrar Allahu Ekber Der Secdeye kapanır ve üç Defa Sübhane Rabbiyel Ala Der Tamamen Otururuz.Oturduğumuz Zaman okumamız Gereken Sureler Ettehiyyatü, Allahümme Salli Barik Ve Rabbena Sureleridir.Sureler Bitince İlk önce Sağa Sonra Sola Selam Verir Akşam Namazımızın 2 Rekat Sünnetinide Bitirmiş Oluruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı